Shpallet në kërkim Sheval Muaremi – Spasovski: Ka qenë organizator i grupit kriminal

ina-online
ina-online

25/01/2024

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, në një konferencë për media, pak para formimit të qeverisë së re teknike, ka bërë të ditur se për 16 persona do të ngrihen kallëzime penale dhe për momentin 7 prej tyre janë arrestuar, përcjell KlanM. Njëri nga të arrestuarit është kapur nga policia spanjolle.

Policia kontrolloi 20 lokacione në fshatrat e Sarajit, ndërsa grupi i dyshuar, sipas raportimeve ka operuar nga dhjetori 2019 deri në mars 2021.

Mes të shpallurve në kërkim, siç përcjell KlanM, është edhe Sheval Muaremi, i njohur si “bosi i Gërçecit”.

“I raportuari Sh.M. (Sheval Muaremi) së bashku me dy persona të tjerë O.B. dhe J.K. formoi një grup për të kryer vrasje. Organizatorët kanë bërë plane dhe kanë marrë vendime dhe i kanë zbatuar personalisht ose përmes stafit”, tha ministri Spasovski.

Siç bëri të ditur Spasovski, grupi qëndron pas organizimit dhe tentativës për të vrarë një person nga fshati Bardovc, shtetas shqiptar, trupi i të cilit u gjet më 15 maj 2020 në Matkë në Shkup, si dhe vrasjes së dyfishtë më 5 mars 2021 kur në Shkup është vrarë A.B. dhe B.V.

“Organizatorët kanë kryer disa vepra penale dhe bëhet fjalë për prodhim të paautorizuar të drogës, vrasje dhe tentim vrasje”, tha Spasovski./KlanMacedonia

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi ahmeti merko

Dega e BDI-së në Strugë a do ta pranojë Ziadin Selën si bartës të listës së përbashkët për deputetë, flet Shaqiri?

gazmend hoxha tasevski

Policia e Kosovës dhe e Maqedonisë së Veriut bashkë në luftën kundër krimit ndërkufitar

krenar lloga

Lloga: Gjykata të veprojë njëjtë edhe me rastet tjera ku ka pasur shkelje të afateve kushtetuese

Abdush Demiri

Abdush Demiri nga opozita shqiptare u zgjodh anëtar i KSHZ-së

Talat Xhaferi

VLEN: Talat Xhaferi tradhtoi universitetet shqiptare, edhe si kryetar kuvendi, edhe si kryeministër

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Parlamenti nuk votoi zgjatjen e vlefshmërisë së pasaportave të vjetra

lirim shabani jusuf ut

Universiteti i Tetovës dhe Agjencia e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore (MALMED), nënshkruan memorandum bashkëpunimi

pensionist-pleq

Pensionet do të rriten për 5% – Ai më i ulëti do të ketë shtesë vetëm 626den

Oher

Paralajmërime të rrejshme për bombë në disa objekte në Ohër

INFO

NA NDIQ