Shpërblim amerikan mbi sulmet kibernetike në Mal të Zi

Picture of ina-online
ina-online

18/08/2023

Departamenti Amerikan i Shtetit ka dhënë një shpërblim deri në 10 milionë dollarë për informacionin që mund të ndihmojë në hedhjen e dritës mbi sulmet kibernetike të kryera kundër interesave të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe, siç thonë ata, veçanërisht në dritën e sulmit kibernetik në Mal të Zi gushtin e kaluar.

Ambasada amerikane ka vendosur tabela në disa lokacione në Podgoricë duke reklamuar një shpërblim për informacionin që mund të çojë në identifikimin ose vendndodhjen e çdo personi që ka marrë pjesë në “aktivitete kibernetike keqdashëse”, raporton CdM.

Teksti i shpalljes është në gjuhën malazeze dhe ruse dhe theksohet se pagesa është e mundur edhe në kriptovaluta.

Siç tha Ambasada për Radion Evropa e Lirë, qëllimi i reklamës është të mbledhë informacion nga “individë të aftë teknologjikisht” që aktualisht jetojnë në Mal të Zi dhe që mund të dinë më shumë rreth sulmeve.

“Oferta është e pakufizuar për sa i përket informacionit të kërkuar dhe çmimet paguhen në përpjesëtim me cilësinë e informacionit të ofruar”, thonë nga Ambasada.

Sulmet në rrjetin informativ të Qeverisë së Malit të Zi filluan në gusht të vitit të kaluar, pas së cilës u pamundësua qasja në faqet e internetit dhe emailet e qeverisë, si dhe në institucionet e tjera si prokuroria, gjykatat, kadastra, të hyrat dhe administrata doganore për muaj të tërë.

Ekspertët e Byrosë Federale të Hetimeve të SHBA-së (FBI) ndihmuan në tejkalimin e pasojave të sulmit kibernetik ndaj institucioneve shtetërore të Malit të Zi vitin e kaluar.

Programi Shpërblime për Drejtësi i Departamentit të Shtetit është global në natyrë për të gjeneruar informacione vepruese që mbron amerikanët.

Programi ofron shpërblime për informacion mbi terrorizmin, ndërhyrjen e huaj në zgjedhjet e SHBA-së dhe aktivitetin e huaj keqdashës kibernetik kundër SHBA-së.

Mali i Zi është anëtar i NATO-s që nga viti 2017.

Dhe kujtojmë që sulme të ngjashme ndodhën dhe naj institucioneve shqiptare, që siç u tha, vinin nga Irani. Kjo bëri që Tirana që të ndërpriste marrëdhëniet diplomatike me Teheranin. /tesheshi.com/

TË FUNDIT
3 orë
Tsipras: BE dhe bashkësia ndërkombëtare qartë të tregojnë pasojat e mosrespektimit të Marrëveshjes së Prespës
4 orë
Daniel Serwer: Suksesi i Kosovës s’i konvenon Vuçiqit
1 ditë
Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike
3 ditë
Ndërprerja e energjisë në vendet e Ballkanit, KE hetim ndërkombëtar për të zbuluar kush fiku dritat!
4 ditë
Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë

ME TE LEXUARA

4 orë
Daniel Serwer: Suksesi i Kosovës s’i konvenon Vuçiqit
3 orë
Tsipras: BE dhe bashkësia ndërkombëtare qartë të tregojnë pasojat e mosrespektimit të Marrëveshjes së Prespës
1 ditë
Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike

LEXO MË SHUMË

alexis tsipras

Tsipras: BE dhe bashkësia ndërkombëtare qartë të tregojnë pasojat e mosrespektimit të Marrëveshjes së Prespës

daniel server

Daniel Serwer: Suksesi i Kosovës s’i konvenon Vuçiqit

Maqedonia-Shqiperie-BE-EU-Bruksel-Bashkimi

Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike

energji rryme

Ndërprerja e energjisë në vendet e Ballkanit, KE hetim ndërkombëtar për të zbuluar kush fiku dritat!

tanja fajon

Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë

NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Ruttes me Kosovën ndër vite

serbet tifozet

Tifozët serbë me thirrje “Vrit, ther, që shqiptari të mos ekzistojë”

policia-mali-zi

Shpërthim i fuqishëm në Mal të Zi, dy të vdekur dhe tre të plagosur

micotakis mitsotakis

Micotakis: Shkupi të kuptojë se nuk mund të luajë me Athinën për çështjen e emrit

INFO

NA NDIQ