Shpërndahen 200 tapitë e para në Theth

Picture of INA
INA

30/06/2024

Prej 30 vitesh, pajisja me certifikatën e pronësisë mbetet një shqetësim edhe për banorët e Malësisë së Shkodrës. Gjithsesi kjo problematikë po merr zgjidhje. Në Theth procesi ka nisur dhe 200 përfitueseve të parë ua ka dorëzuar tapitë kryeministri Rama.

Kryeministri premtoi zgjidhje edhe për shtëpitë që janë në proces legalizimi që lidhen dhe me ndërtimet e bëra në mungesë të legjislacionit. Një premtim tjetër është ai për faljen e gjobave për ata që në Theth kanë ndërtuar pa leje, por për shkak se ligji mungonte.

Kreu i qeverisë u zotua për lehtësira fiskale për të gjithë ata që do të investojnë në bujtina, ndaj u kërkon të rinjve të larguar të rikthehen për të shfrytëzuar mundësitë që të ofron kjo zonë.

Projektet për Thethin si një destinacion europian turistik, krahas përfitimit të titujve të pronësisë për shtëpi e bujtina, si dhe të një sërë masave të përfshira në paketën e maleve, e cila po përgatitet dhe është drejt përfundimit, – janë pjesë e objektivit të qeverisë për zhvillimin e qëndrueshëm të kësaj zone të veriut.

Projekti për Thethin e së nesërmes, do ta lehtësojë vendimin e shumë emigrantëve të këtyre zonave, që të kthehen dhe me kursimet e tyre të bëjnë më shumë ekonomi se sa në emigracion.

Klan News

TË FUNDIT
7 orë
Rruga Shëngjin-Velipojë, Rama publikon pamjet: Lidhje e shpejtë mes dy plazheve të mëdha të Veriut
7 orë
Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang
17 orë
Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri
24 orë
kryebashkiaku i Vlorës: Kjo është një luftë kundër turizmit shqiptar që e ka “burimin” diku gjetkë
2 ditë
Rama thirrje mërgimtarëve: Kthehuni nga Greqia, këtu do të fitoni më shumë

ME TE LEXUARA

7 orë
Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang
7 orë
Rruga Shëngjin-Velipojë, Rama publikon pamjet: Lidhje e shpejtë mes dy plazheve të mëdha të Veriut
24 orë
kryebashkiaku i Vlorës: Kjo është një luftë kundër turizmit shqiptar që e ka “burimin” diku gjetkë
17 orë
Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri

LEXO MË SHUMË

shengjin velipoje

Rruga Shëngjin-Velipojë, Rama publikon pamjet: Lidhje e shpejtë mes dy plazheve të mëdha të Veriut

ksamil sarande

Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang

IMG_4571

Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri

ermal dredha

kryebashkiaku i Vlorës: Kjo është një luftë kundër turizmit shqiptar që e ka “burimin” diku gjetkë

edi rama

Rama thirrje mërgimtarëve: Kthehuni nga Greqia, këtu do të fitoni më shumë

Eduard Zaloshnja

Sa ortodoksë e katolikë banojnë në Shqipëri?

policia-shqiperi shqiptare

Të vjedhura në Itali, sekuestrohen 2 makina “G-Class” me vlerë rreth 300 mijë euro në Vlorë

rama zelenski

Rama nga Londra: Shqipëria do të mikpresë vitin tjetër Samitin e Komunitetit Politik Europian

IMG_3481

Heqja e Ligjit të Luftës me Greqinë, pr.deklarata e PDIU miratohet me 96 vota pro

INFO

NA NDIQ