Shpërthen Lotito: Lazio po bëhet kurban, ky sistem nuk garanton besueshmëri

ina-online
ina-online

02/03/2024

“Jemi përdhunuar, skuadra është tmerruar, ka pësuar traumë psikologjike”: Claudio Lotito i çon gjërat më tej në konferencën për shtyp pas Lazio-Milan. Presidenti I bardhekaltërve nuk përmbahet:

“Kur një sistem nuk garanton më besueshmëri, i drejtohesh përgjegjësve për zbatimin e ligjeve. Cilat zyra do t’u drejtohemi? Atyre që drejtohen të gjithë qytetarët kur ka shkelje të ligjeve dhe rregulloreve”.

“Kjo ishte ‘historia e një vdekjeje të parathënë’. Nuk është hera e parë. Kur situata të caktuara ndodhin vazhdimisht, vlerësimi i meritave sportive humbet. Ose sistemi është në gjendje të korrigjohet në autonomi totale, ose duhet ti drejtohemi një pale të tretë”, thotë Lotito.

“Ne shtruam problemin e largimit nga sistemi i futbollit – shton Lotito, duke zgjeruar diskutimin -. Nuk ka lumturi në Ligën Serie A, a keni parë ndonjëherë një sistem ku vendosni para dhe të tjerët vendosin për ju? Ky system përdoret vetem ne Serie A. Ne duam ta bejme sistemin transparent me reforma, per t’i bere duhen numra, por nese nuk keni numrat per te bere reforma, cfare po beni ne sistem? Ndryshoni gjërat? Pra dilni nga sistemi”.

I pyetur se çfarë mendonin në dhomat e UEFA-s për ndeshjen e mbrëmshme, Lotito ngre supet: “Nuk e di, me sa di ne te Lazio shihemi si një situatë e veçantë, brenda sistemit të përgjithshëm europian”.

LOTITO PËR TV ZYRTARE TË LAZIO “Nuk kam pare kurre nje ndeshje kaq te gjykuar keq, po të vazhdonte ndeshja ne do te kishim mbetur me 7 veta dhe do te kishim humbur në tavolinë… Çështja që duhet të shtrohet është se problemi qe nuk është i Lacios, Lazio është koka e turkut, faktet flasin vetë”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shkendija

Shkëndija e “shkatërron” Sileksin në Tetovë, Struga ndalet me barazim

manchester united

Manchester United tremb PSG-në me çmimin e Rashford

futboll

Panik në kampionatin italian, lojtari i Romës “shembet” në fushë

myrto uzuni

VIDEO/ Myrto Uzuni shënon golin e 10-të në La Liga, e feston me “shqiponjë”

MUNICH, GERMANY - APRIL 01: Kingsley Coman (C) of Bayern München celebrates scoring the 4th team goal during the Bundesliga match between FC Bayern München and Borussia Dortmund at Allianz Arena on April 01, 2023 in Munich, Germany. (Photo by Alexander Hassenstein/Getty Images)

Bayern Munich nis bisedimet me tre herë fituesin e Ligës së Kampionëve për postin e trajnerit

XHAKA GRANIT

Xhaka pasi fitoi titullin me Leverkusenin: Shkruam historinë, secili nga ne në klub tani është legjendë

Jasir Asani

FOTO/ I gatshëm për një martesë dhe një familje të madhe, Jasir Asani zbulon kush është vajza që i ka “rrëmbyer” zemrën

adrion pajaziti

Adrion Pajaziti, lojtari më i mirë i muajit mars në Premier Ligën 2

broja

Gazetari anglez tregon planet e Brojës: Armando synon lart për lëvizjen e radhës

INFO

NA NDIQ