Shpërtheu lufta midis Azerbajxhanit dhe Armenisë në Nagorno-Karabakh

Picture of INA
INA

19/09/2023

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit njoftoi se ka nisur një operacion në rajonin Nagorno-Karabakh, i cili është nën kontrollin e Armenisë. Ky është një rajon që ka qenë objekt mosmarrëveshjesh dhe konfliktesh për shumë vite.

Njëmbëdhjetë policë dhe civilë të Azerbajxhanit u vranë në një shpërthim mine dhe një incident tjetër. Sirenat e sulmit ajror u raportuan në kryeqytetin e Karabakut.

Dy fqinjët, Azerbajxhani dhe Armenia, hynë në luftë dy herë për Nagorno-Karabakun, së pari në fillim të viteve 1990 pas rënies së Bashkimit Sovjetik dhe përsëri në 2020. Që nga dhjetori, Azerbajxhani ka bllokuar de fakto rrugën e vetme për në enklavë nga Armenia, e njohur si Korridori Lachine.

Rusia i bëri thirrje Azerbajxhanit dhe Armenisë që të ndalojnë gjakderdhjen
Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova, i bëri thirrje Armenisë dhe Azerbajxhanit që të ndalojnë gjakderdhjen në rajonin separatist të Nagorno-Karabakut, ku Azerbajxhani nisi sot sulme masive artilerie.

Zakharova tha se forcat paqeruajtëse të Moskës në rajon do të vazhdojnë misionin e tyre.

Armenia thotë se situata në kufirin mes dy vendeve është e qetë
Baku njoftoi operacionin e saj pasi u ankua se gjashtë nga qytetarët e saj ishin vrarë nga minat tokësore në dy incidente të veçanta, për të cilat fajësoi “grupet e armatosura ilegale armene”.

Përshkallëzimi erdhi një ditë pasi ushqimi dhe ilaçet shumë të nevojshme iu dorëzuan Karabakut nëpërmjet dy rrugëve njëkohësisht, një veprim që dukej se ndihmoi në lehtësimin e tensioneve në rritje midis Azerbajxhanit dhe Armenisë.

Deri kohët e fundit, Baku vendosi kufizime të gjera në korridorin e Lachin – e vetmja rrugë që lidh Armeninë me Karabakun – dhe refuzoi të lejonte ndihmën, duke pretenduar se rruga përdorej për kontrabandën e armëve.

Ministria e Punëve të Jashtme të Armenisë vlerësoi se lëvizjet e Bakut ishin të paligjshme, ndërsa Ministria e Mbrojtjes tha se situata në kufirin e dy vendeve ishte e qetë.

Çfarë njoftoi Azerbajxhani?
Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit njoftoi në një deklaratë synimin e saj për të “çarmatosur dhe siguruar tërheqjen e formacioneve të forcave të armatosura armene nga territoret tona, (dhe) neutralizimin e infrastrukturës së tyre ushtarake”.

Ai tha se vetëm objektivat legjitime ushtarake ishin shënjestruar duke përdorur armë me precizion të lartë, jo civilë apo infrastrukturë civile si pjesë e “përpjekjes për të rivendosur rendin kushtetues të Republikës së Azerbajxhanit”.

Ministria tha se njoftoi paqeruajtësit rusë në zonë së bashku me qendrën e monitorimit turko-rus që ndihmon në sigurimin e pajtueshmërisë me armëpushimin e vitit 2020.

Armenia thotë se nuk ka forca në Karabak dhe se prioritetet e saj janë thjesht humanitare.

Bankier dhe miliarder: Azerbajxhani nisi një sulm artilerie në shkallë të gjerë
Pjesa më e madhe e Karabakut kontrollohet nga autoritetet etnike armene, të cilat Baku prej kohësh po bën presion për t’i shpërndarë dhe çarmatosur.

Ruben Vardanyan, një bankier dhe miliarder i cili deri në shkurt ishte zyrtari më i lartë në administrimin e Karabakut etnik armen, shkroi në platformën X, e njohur më parë si Twitter: “Azerbajxhani nisi një sulm artilerie në shkallë të gjerë në Nagorno-Karabakh, duke synuar qytete dhe civilët”.

Reuters nuk mundi të konfirmonte menjëherë pretendimet nga asnjëra palë.

TË FUNDIT
7 orë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!
8 orë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
16 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
20 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
1 ditë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
20 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
16 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
8 orë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
7 orë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris

Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

Kamala Harris 2

Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

BIDEN TRUMP

Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Nga Kate Middleton, te Biden dhe drejtori i FBI, zbulohet se çfarë kërkonte agresori i Trump në internet

haker

Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT

biden

‘Nuk tërhiqem’! Biden reziston ndaj presionit për t’u larguar, beson tek fitorja në zgjedhje

INFO

NA NDIQ