Shpërthime në Kiev e Odesa, alarm antiajror në 8 rajone

INA
INA

06/10/2023

Ka qenë një natë e trazuar në shumë rajone të Ukrainës për shkak të sulmeve ajrore të Rusisë, e cila prej 590 ditësh tashmë vijon ofensivën e saj, në një akt agresioni të paprovokuar.

Shpërthime të fuqishme raportohet të jenë dëgjuar në Odesa e Kiev, teksa alarmi antiajror ka detyruar banorët të shkojnë në vendstrehime edhe në Kharkiv, Poltava, Khmelnytskyi, Chernivtsi e Kirovohrad.

Aktualisht raportohen dy civilë të vrarë në Sumy, por bilanci mund të jetë edhe më i rëndë pasi bombardimet kanë qenë tepër të intensifikuar.

Ndërkohë, Ukraina është kundërpërgjigjur me dronët e saj ujorë, të cilët u interceptuan nga mbrojtja ruse në Sebastopoli e Belgorod, duke mos i lejuar që të dëmtojnë florën në Detin e Zi.

Gjithashtu, burime nga Moska zyrtare bëjnë me dije se 5 dronë të tjerë u rrëzuan nga sistemi antiajror në afërsi të rajonit jugperëndimore të Belgorodit.

Presidenti Zelensky, ndërkohë, bëri një bilanc të pjesëmarrjes së tij në samitin e Komunitetit Politik Evropian, gjatë mesazhit të tij të përnatshëm drejtuar popullit ukrainas, teksa nuk harroi të falënderonte vendet aleate.

“Një ditë e gjatë dhe e ngarkuar. Shumë takime, negociata të rëndësishme. Do të kemi më shumë mbrojtje ajrore. Ka marrëveshje të qarta. Kjo është shumë e rëndësishme para dimrit. Ushtarët tanë do të kenë më shumë artileri. Do të ketë më shumë armë me rreze të gjatë veprimi”, tha Zelensky.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kisinger

“Profecitë” më të fundit të KISSINGER-it: Nga kaosi në Lindjen e Mesme në një shans për paqe në Ukrainë

Interpol

Gjuetarët e krimit: ç’ka ndodhur me Interpolin në 100 vjet ekzistencë?

gaza palestina izrael

S’ka vazhdim të armëpushimit, rinisin sulmet mes Hamasit dhe Izraelit – raportohet për 6 palestinezë të vrarë

kisinger

Ndërroi jetë diplomati i njohur amerikan, Henry Kissinger

ruse

Pasoja për një rus që shkroi “Jo luftës” në dëborë

Gaza

Zgjatet armëpushimi në Gazë

ukraine-sulm-2

Rusia sulmon me dronë dhe raketa Ukrainën

biden

A po ndryshon qëndrim SHBA për luftën në Gaza? Biden ‘mesazh’ të fortë Izraelit

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Raportohet për helmimin e gruas së udhëheqësit të inteligjencës së Ukrainës

INFO

NA NDIQ