Shpërthimi i digës Kakhovka/ Imazhet satelitore zbulojnë një qytet të zhytur në ujë

INA
INA

8 Qershor, 2023

Shkatërrimi i digs Kakhovka ka shkaktuar përmbytje në disa zona përreth lumit Dnipro, duke detyruar mijëra njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre.

Imazhet satelitore të publikuara në orët e para të mëngjesit të sotëm kanë treguar se Oleshky, një qytet në bregun e majtë të lumit, është zhytur pothuajse tërësisht në uji.

Zjarret kanë shpërthyer në zonën e pushtuar nga Rusia dhe njerëzit janë ankuar për humbje të energjisë elektrike.

Rusia dhe Ukraina kanë fajësuar njëra-tjetrën për thyerjen e digës Kakhovka, por ende nuk është e qartë se kush dhe çfarë e shkaktoi atë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

robert fico

Partia majtiste e ish-kryeministrit pro-rus i fiton zgjedhjet në Sllovaki

sulmi turqi

VIDEO/ Del nga makina dhe vrapon, momenti kur terroristi hedh veten në erë pranë Parlamentit në Ankara

erdogan

“Terroristët nuk do të kenë kurrë sukses”, thotë Erdogan

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

kina

SHBA paralajmëron për planet e Kinës për mbizotërimin e informacionit

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

biden-trump

Biden intesifikon sulmet ndaj Trump, bën kritikën më të fortë deri më tani

wagner-vagner

Putin takohet me ish-komandantin e Wagner-it

stoltenberg nato

Shefi i NATO-s thotë se po fiton terren ofensiva e Ukrainës

INFO

NA NDIQ