Shpërthimi me tritol në Sarandë, arrestohet autori i dyshuar

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/02/2023

Policia e Shtetit ka njoftuar sot arrestimin e autorit të dyshuar për vendosjen e një sasie eksplozivi në hotelin që shpërtheu mëngjesin e së hënës në Sarandë.

Grupi i posaçëm hetimor, brenda disa orëve punë intensive hetimore arriti të zbardhi ngjarjen që tronditi qytetin e Sarandës, njofton policia.

Pas rreth 12 orësh u bë e mundur zbardhja e ngjarjes, identifikimi dhe ndalimi i autorit të dyshuar, shtetasit S. Ç., 36 vjeç, banues në Sarandë, për veprën penale “Shkatërrimi i pronës me eksploziv”, me pasoja të rënda materiale.

“Ky shtetas, mëngjesin e djeshëm, në lagjen nr. 1, Sarandë, dyshohet se ka vendosur një sasi lënde eksplozive në hotelin që babai i tij, shtetasi S. Ç., 63 vjeç, që e kishte në bashkëpronësi me shtetasin E. Dh.”, thuhet në njoftimin e Policisë.

Shkak i konfliktit sipas policisë është një procesi gjyqësor që kishin 63-vjeçari dhe shtetasi E. Dh. i nisur që në vitin 2002, dhe në përfundim të të cilit, pjesa më e madhe e këtij hoteli do të kalonte në pronësi të shtetasit E. Dh”.

Si pasojë e shpërthimit me eksploziv, u shkatërrua plotësisht hoteli i ndërtuar në vitin 1996 dhe gjithashtu u shkaktuan dëmtime të fasadave të objekteve të tjera në afërsi të hotelit. Nga shpërthimi nuk pati asnjë shtetas të dëmtuar.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Sarandë, për veprime të mëtejshme.

TË FUNDIT
3 orë
Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private
14 orë
Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese
1 ditë
Pësoi hemorragji celebrale në tru, ndërron jetë poeti i njohur shqiptar Agim Doçi
2 ditë
UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë
2 ditë
Si u shpik shqiponja me duar që “çmendi” shqiptarët e trazoi Ballkanin

ME TE LEXUARA

1 ditë
Pësoi hemorragji celebrale në tru, ndërron jetë poeti i njohur shqiptar Agim Doçi
14 orë
Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese
3 orë
Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

LEXO MË SHUMË

spitali shqiperi onkologji

Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

IMG_3560

Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese

Agim Doci

Pësoi hemorragji celebrale në tru, ndërron jetë poeti i njohur shqiptar Agim Doçi

Tifozet kuq e zi kombetarja

UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë

dua-lipa

Si u shpik shqiponja me duar që “çmendi” shqiptarët e trazoi Ballkanin

ilir meta monika kryemadhi

Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit

ilir meta monika kryemadhi

Divorci/ Kryemadhi te Zëri i Amerikës: Do flas kur të mësoj arsyet e kërkesës

vlora2

Media britanike “Daily Express”: Shqipëria – zbuloni disa nga brigjet më të bukura të vendit ballkanik

edi rama

FOTO/Gazetari rumun: Rama u rekrutua nga shërbimet tona sekrete, kjo shpjegon lidhjen e tij me Koldean

INFO

NA NDIQ