“Shpëtimtari” Enver Bexheti i Mijallkovit gjobitet me 20% të rrogës për 6 muajt e ardhshëm

Picture of INA
INA

24/11/2023

Këshilli Gjyqësor ka gjobitur gjykatësin Enver Bexheti me 20% të pagës për gjashtë muajt e ardhshëm. Përgjegjësia e gjykatësit të Apelit që ruajti në sirtarë lëndën mbi përgjimin masiv të qytetarëve kaloi me vota unanime, por pa pasoja juridike. Ruajtja e qëllimshme e “Target-Fortesës” në sirtarë për 9 muaj bëri që ndjekja penale kundër ish drejtorit të policisë sekrete, Sasho Mijallkov të vjetërsohet, ndërsa me ndryshimet e fundit në Kodin Penal pushoi edhe akuza për këtë rast.

Interesant mbetet fakti se edhe vetë Këshilli Gjyqësor ruajti lëndën kundër Bexhetit në sirtarë, për shkak se i njëjti kohë më parë ishte kandidat për gjykatës në Gjykatën Supreme. Pavarësisht se Bexheti nuk arriti të sigurojë mbështetje për në Supreme, këshilli vazhdon të mos shpall konkursin për gjykatës me materie penale në instancën më të lartë gjyqësore në vend. Kjo lë të kuptohet se për Enver Bexhetin po përgatitet pozicioni në Supreme.

Veprimet e Bexhetit dhe kolegëve të tij në Apel ishin shqetësim i theksuar edhe i ambasadores amerikane, Angela Price Aggeler e cila në prill të këtij viti shpalosi shqetësimi i saj për kthimin e lëndëve nga profile të larta nga Gjykata e Apelit në gjykatën e shkallës së parë për rigjykim. Ajo gjithashtu kishte potencuar frikën se një veprim i tillë është bërë praktikë dhe se buron nga paaftësia e gjykatësve të Apelit për të vepruar në kohë.

Ndaj vendimit të Këshillit Gjyqësor, Bexheti ka të drejtën e ankesës deri tek Gjykata Supreme. Pas plotfuqishmërisë, emri i tij do të bëhet publik me vendim të këshillit për masat disiplinore të shqiptuara ndaj tij. /Alsat.mk

TË FUNDIT
17 minuta
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
3 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
4 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
4 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
4 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

ME TE LEXUARA

18 orë
Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik
1 ditë
Paga mesatare për muajin mars është 40.496 denarë
18 orë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
1 ditë
Policia e Maqedonisë jep detaje për arrestimin e Feros
18 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

LEXO MË SHUMË

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

INFO

NA NDIQ