Shpëtohen 297 fëmijë të bllokuar në një jetimore në Sudan, humbin jetën 71 të tjerë

Picture of INA
INA

08/06/2023

UNICEF ka theksuar se si pasojë e luftës në Sudan, kanë humbur jetën 71 femijë që ishin të bllokuar në një jetimore në kryeqytetin Khartoum.

Në mediat e huaja shkruhet se 297 fëmijë nga jetimorja Al-Mayqoma janë shpëtuar dhe ndodhen në një vend të sigurtë, por fatkeqësisht 71 të tjerë kanë humbur jetën për shkak të urisë dhe sëmundjeve të tjera.

Kryqi i Kuq Ndërkombëtar, i cili mori pjesë në evakuim, tha se 297 fëmijët e shpëtuar të moshës nga një muaj deri në 15 vjeç, tani janë të sigurt.

“Miliona fëmijë mbeten në rrezik në vend, të kërcënuar nga luftimet, zhvendosjet dhe ndikimi i këtyre fenomeneve në siguri”, ka thënë Mandeep O’Brien, një zyrtar i UNICEF-it në Sudan.

Fëmijët tani janë nën mbrojtjen e ministrisë së Mirëqenies dhe Mirëqenies dhe Shëndeti dhe Unicef-i kujdeset për kujdesin e nevojshëm mjekësor dhe psikologjik, si dhe për t’u siguruar atyre ushqim dhe aktivitete edukative dhe rekreative.

Qendra ku janë zhvendosur fëmijët është pajisur dhe UNICEF ​​është ende në kërkim të familjeve për t’u kujdesur për ta./abcnews.al

TË FUNDIT
14 orë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!
3 ditë
REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës
3 ditë
​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë
3 ditë
Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë
3 ditë
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

ME TE LEXUARA

14 orë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

LEXO MË SHUMË

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

raketa-berthamore

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

Ursula Von der Leyen

The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE

Putin

Putin shkarkon zv.ministrat e Mbrojtjes të Rusisë, emëron kushërirën e tij (FOTO)

donaldtrump

Trump: Zelensky është biznesmeni më i madh nga të gjithë politikanët deri më tani

INFO

NA NDIQ