Shporta minimale sindikaliste për janarin është 57.163 denarë

INA
INA

22/01/2024

Vlera e shportës minimale sindikaliste për janarin e vitit 2024 është 57.163 denarë, njoftoi Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë (LSM).

Krahasuar me atë nga muaji paraprak e cila arrinte 56.522 denarë, shporta e janarit është rritur për 641 denarë.

Me një apartament me qira prej 60 metra katror, shporta minimale për janarin arrin 72.538 denarë që është për 566 denarë më shumë krahasuar me dhjetorin e vitit 2023 kur arrinte 71.972 denarë.

Sipas LSM-së, nga shporta, ushqimi dhe pijet kapin vlerën prej 21.007 denarë ose 36,7 për qind, veshëmbathjet dhe atletet 4.803 denarë ose 8,4 për qind, qiraja, uji, energjia elektrike dhe ngrohja 6.014 denarë ose 10,5 për qind, higjiena personale dhe mirëmbajtja e higjienës në shtëpi 1.797 denarë ose 3,1 për qind, shëndeti 1.115 denarë ose 2 për qind, transporti 4.759 denarë ose 8,3 për qind, komunikime 2.709 denarë ose 4,7 për qind, rekreim dhe kulturë 4.205 denarë ose 7,4 për qind, arsim 7.022 denarë ose 12,3 për qind, restorane dhe hotele 3.733 denarë ose 6,5 për qind si dhe mallra e shërbime tjera 950 denarë ose 1,7 për qind.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

tvsh-ime

“TVSh-ja ime” pritet të rritet në 3.000 denarë nëse LSDM mbetet në pushtet, premton Kovaçevski

ziadin sela

Sela për Kurtin: I kam dalë borxh!/ Kam dhënë kontribut modest që ai të jetë sot kryeministër

Screenshot_2024-02-29-20-47-04-453_com.facebook.katana-edit

Dr. Ilir Vela i bashkangjitet Aleancës për Shqiptarët

tv-media-radiodifuzion

Ja lista e mediave nga KSHZ që do të ndjekin fushatën reklamuese të zgjedhjeve

zgjedhje maqedoni

Partitë për zgjedhje do të reklamohen në 249 portale, 37 televizione dhe 35 radio

asdren shkupi besa

Kasami prezanton aderimin e radhës në BESA

instituti-arben-xhaferi

(VIDEO) Instituti “Arben Xhaferi” instalon barometrin e përfaqësimit të drejtë

ahmeti zaev kovacevski

BDI a e mashtroi LSDM-në për “Frontin Europian”? (VIDEO)

talat xhaferi edi rama

Xhaferi: Plani i rritjes kyçe për anëtarësimin e përshpejtuar në BE

INFO

NA NDIQ