Shprehitë e përditshme që duhen shmangur pas ngrënies për të mos pasur probleme me tretjen

INA
INA

15 Shtator, 2023

Pas një vakti të madh, shumë njerëz vendosin të pushojnë dhe të pinë një gotë ujë, por shprehi të tilla mund të shkaktojnë çrregullime me tretjen dhe madje të çojnë në shtim në peshë.

Duke shmangur këto shprehi, mund të arrini tretje më të mirë dhe përfitime të tjera për trupin tuaj, dhe përfundimisht kjo mund t’ju çojë në humbjen e kilogramëve të padëshiruar.

Menjëherë filloni aktivitetin energjik

Angazhimi fizik i fuqishëm menjëherë pas një vakti, mund ta prishë procesin e tretjes. Kjo ndodh sepse organizmi juaj drejton qarkullimin e gjakut te muskujt që përdorni gjatë këtyre aktiviteteve fizike, duke e larguar atë nga organet e tretjes.

Ky devijim i rrjedhës së gjakut mund të çojë në pakëndshmëri në lukth, ngërçe dhe tretje të ngadalësuar. Prandaj, përkundrazi, prisni një orë dhe filloni me disa aktivitete më pak kërkuese, siç është ecja.

Pini shumë ujë

Pirja e ujit është çelësi për të qëndruar të shëndetshëm, por është e rëndësishme të keni një ekuilibër kur bëhet fjalë për pirjen e ujit pas një vakti. Sasitë e tepërta të ujit menjëherë pas ngrënies mund të kenë pasoja negative në procesin e tretjes.

Kjo ndodh sepse acidi i lukthit që përdoret për të shpërbërë ushqimin, mund të hollohet. Rekomandohet të pini ujë me moderim dhe të prisni të paktën 30 minuta pas vaktit për të pirë sasi më të mëdha uji.

Shtrirja

Shumë njerëz e kanë këtë zakon të shtrihen pas ngrënies. Megjithatë, kjo mund të çojë potencialisht në siklet, urth dhe zbaticë acidi, të cilat mund të prishin procesin e tretjes. Kjo është arsyeja pse është më mirë të qëndroni në një pozicion vertikal për të paktën dy deri në tre orë.

Konsumimi i kafeinës

Nëse e keni shprehi të pini kafe ose çaj pas një vakti, duhet të jeni të vetëdijshëm se kjo mund të ndikojë në përthithjen e mineraleve dhe lëndëve ushqyese thelbësore, veçanërisht hekurit dhe kalciumit. Këshillohet që të prisni të paktën një orë pas një vakti për të konsumuar kafeinë, në mënyrë që trupi të ketë kohë t’i thithë lëndët ushqyese.

Shmangia e higjienës dentare

Neglizhimi i higjienës së duhur orale pas ngrënies, përbën një rrezik të konsiderueshëm për shëndetin e dhëmbëve tuaj, duke çuar potencialisht në zhvillimin e kaviteteve dhe sëmundjeve të mishrave të dhëmbëve. Prandaj, pas një vakti, rekomandohet pastrimi i dhëmbëve me fill dentar ose furçë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Foshnja_2

Depresioni pas lindjes, ja se çfarë duhet të dini

mushkerite_sd

7 mënyra për të pastruar mushkëritë në mënyrë natyrale

Dhembe buzeqeshje

Këto janë gabimet që bëhen për kujdesin dhe shëndetin e dhëmbëve

zemra semundje

Shtohen sëmundjet e zemrës tek të rinjtë në Maqedoni, mjekët apelojnë për kontrolle

Fatmir Mexhiti

Mexhiti: Derisa jam unë ministër, nuk do të ndodh të vonohet tenderimi ose prokurimet publike për ilaçet

ushqim per anemiket

Njihuni me ushqimet me vitaminë B5, kundër alergjive

koka-600x360-1

Migrena duhet të merret seriozisht ndërsa koha e pritjes për trajtimim rritet

bajame

Bajame para se të flini, më mirë se ilaçet e gjumit

shega

Përfitimet shëndetësore dhe ushqyese të shegës

INFO

NA NDIQ