Shqetësime për sulme të reja në veri nga Serbia!

Picture of INA
INA

10/07/2024

Dy kamionë në pronësi të shqiptarëve janë djegur në pjesën veriore të Kosovës nga zjarri i të cilëve është dëmtuar edhe një veturë në pronësi të një qytetari serb. Zëdhënësi i Policisë për rajonin e veriut, Veton Elshani, nuk dha hollësi shtesë por tha se ende nuk ka të dyshuar dhe se hetimet janë duke u zhvilluar. Incidenti në veri erdhi në kohën kur institucionet e Kosovës kanë ngritur shqetësime për mundëisnë e përshkallëizmeve në veri ndërkohë që kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, paralajmëroi se mund të ketë sulme të tjera nga, siç i quajti, grupe terroriste serbe.

“Një temë e pashmangshme në këto rrethana ishte edhe siguria në Kosovë dhe rreziqet që po përballemi për shkak të pretendimeve territoriale që ka Serbia ndaj Kosovës. Ia shpreha shqetësimet po që se Serbia lihet e pandëshkuar lidhur me agresionin e 24 shtatorit në Banjskë, Serbia ka për ta përsëritur këtë skenarë. Një nga shtet që nuk e ka sanksionuar Rusinë por që vazhdon të ketë bashkëpunim me Rusinë”, tha Konjufca.

Edhe ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, nuk përjashtoi ndonjë sulm tjetër nga grupet serbe që dirigjohen nga udhëheqësit në Serbi. Por, Maqedonci tha se institucionet e Kosovës përfshirë edhe ushtrinë janë të gatshme për çdo sulm në veri të vendit.

Incidenti me djegien e makinave në veri pasoi një periduhë të tensioneve në këtë pjesë të vendit, që çoi në përshkallzim të situatës me sulmin e 24 shtatorit, kur nga të shtënat me armë zjarri nga një grup, që u cilësu terrorist, u vra një pjesëtar i Policisë së Kosovës. Gjendja në veri se bashku me përpjekjet për ndarjen e Bosnjë Hercegovinës, u cilësuan nga ndihmëssekretari amerikan i shtetit, James O’Brien, si rreziqet në Ballkan. Por ai tha se KFOR-i në Kosovë dhe EUFOR-i në Bosnjë janë prezentë për t’i parandaluar, siç i quajti, bandat lokale.

“Jam gjithashtu i inkurajuar që ka pasur bashkëpunim të mirë me autoritetet serbe, me autoritetet e Kosovës për t’u përpjekur që t’i adresojë rreziqet e dhunës dhe luftimeve të shtuara në veri të Kosovës. Dhe unë mendoj se, me këtë, ne kemi një shans për procesin politik – është dialogu, Plani i Rritjes, gjërat e tjera për t’i trajtuar shkaqet e dhunës”, tha O’Brien.

Presidentja Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti kanë dhënë sinjal se vendi po përballet me kërcënime për sulme nga Serbia. Sipas tyre, faktori ndërkombëtar duhet ta sanksionojë Serbinë./RTV21/21Media

TË FUNDIT
2 orë
Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë
7 orë
Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar
8 orë
Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)
17 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
1 ditë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit
17 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
8 orë
Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)
7 orë
Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar
2 orë
Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë

LEXO MË SHUMË

Keshilli-Evropian-flamuri-rus-

Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë

liqeni i ujmanit

Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar

faton

Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)

liridona shala faton hajrizi e dashura

Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

ujmani

Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

arianit koci

Koci: Jam i gatshëm të shkoj në Serbi, nëse më autorizon familja e Faton Hajrizit dhe shteti

albulena haxhiu

Haxhiu s’i beson Serbisë se është vrarë Faton Hajrizi, e dënon vrasjen e policit në Lloznicë

faton hajrizi

Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua

ganimete musliu

Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët

INFO

NA NDIQ