Shqipëria, e fundit në rajon për kultivimin e duhanit

Picture of INA
INA

04/06/2023

Shqipëria renditet ndër vendet me konsum të lartë të duhanpirjes. Meshkujt janë konsumatorët më të mëdhenj.

Bazuar në studime rezulton se 50% e meshkujve në vendin tonë janë duhanpirës. Këtë e tregojnë edhe shifrat në rritje të importit të produkteve të duhanit”.

Sipas të dhënave të siguruara nga Tv Klan vetëm gjatë vitit 2022 janë importuar 3128 ton cigare dhe 117 ton duhan për konsum. Një rritje me 6.5 % krahasuar me një vit më parë, vetëm për cigaret.

E ndërsa importi i duhanit mbetet i lartë, e kundërta ndodh me kultivimin e tij në Shqipëri. Sipas raportit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Shqipëria është vendi me sipërfaqen më të ulët të kultivimit të duhanit në rajon.

Në vend të parë rezulton Turqia, e ndjekur Maqedonia e Veriut, Italia, Greqia, Serbia dhe në fund është Shqipëria. Gjatë vitit që lamë pas, Shqipëria ka eksportuar 720 ton duhan. Ndërsa në vend rezultojnë të regjistruara 2197 ferma që merren me kultivimin e tij.

TË FUNDIT
2 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
3 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
3 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
5 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
5 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

ME TE LEXUARA

11 orë
Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë
11 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
17 orë
17 vjet burg për shqiptarin nga Maqedonia që vrau gruan në Zvicër
11 orë
"Si shqiponjë në stadium", fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund
16 orë
EURO 2024/ Shqipëri – Itali, si priten të rreshtohen skuadrat

LEXO MË SHUMË

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

INFO

NA NDIQ