“Shqipëria e përjashtuar”, Zelensky takon liderët e Ballkanit në Athinë

ina-online
ina-online

21 Gusht, 2023

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky do të vizitojë ditën e sotme Greqinë, ku do të marrë pjesë në darkën e përbashkët me liderët e Ballkanit Perëndimor, të thirrur nga kryeministri Kyriakos Mitsotakis.

Lajmi u dha nga gazeta e përditshme To Vima, e cila citon disa burime qeveritare.

Sipas gazetës, lajmi për vizitën e Zelenskyt në Athinë nuk u dha më herët nga autoritetet thjesht për motive sigurie.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka thirrur në një takim informal në datën 21 gusht liderët e Ballkanit Perëndimor, por ftesa për Shqipërinë nuk i ka shkuar kryeministrit Edi Rama.

Zyrtarisht pala greke i ka përcjellë ftesë presidentit Bajram Begaj për të përfaqësuar Shqipërinë. Por në Athinë nuk do të shkojë as presidenti ynë i Republikës. Darka greke vjen përpara takimit të radhës te vendeve të Ballkanit Perëndimor me vendet e BE-së në kuadër të procesit të Berlinit, takim i cili do të mbahet në muajin tetor në Tiranë.

Por marrëdhënia Shqipëri-Greqi duket të ketë hyrë në epokën e akullnajave dhe shkak për këtë duket të jetë Alfred Bejleri, kryebashkiaku i Himarës i zgjedhur nga qelia. Arrestimi dhe moslejimi i betimit të tij ka bërë që grekët të çojnë zemërimin deri në Bruksel.

Më herët, presidenti Zelensky shkroi në rrjetet sociale se Ukraina shumë shpejtë do të marrë avionët luftarakë F-16 që sipas tij do të sjellin ndryshim në shesh-betejë.

“Pilotët tanë tashmë kanë nisur stërvitjen në Danimarkë dhe shumë shpejt 19 avionë F-16 do të jenë në dispozicionin tonë”, shkruan Zelensky.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5169

ASH vetë apo me BDI-në në zgjedhje, përgjigjet Taravari

spartak

Ngjela: Të mbyllen me ligj televizionet që ftojnë antishqiptarë në studio!

gjykata-kushtetuese

Gjykata Kushtetuese nuk vlerëson kushtetutshmërinë e Marrëveshjes së Prespës

Gruevski Mickovski

Gruevski i kërkon anëtarësisë të mos i besojnë Mickoskit

taulant balla

Ligji për shtetësinë, Balla: Qytetarët e Kosovës dhe të Maqedonisë së Veriut të mos testohen

escobar eskobar gabriel

Eskobar: Maqedonia e Veriut vazhdimisht po dëshmon se është një partner i shkëlqyer

Vucic- Svecla

Vuçiq i përgjigjet Sveçlës: Do ta shohim kush kë do ta arrestojë, qesh mirë kush qesh i fundit

mickoski

Mickoski: Po digjem nga dẽshira për zgjedhje, do ti fitojmë 61 deputetë

MUHAMERI

Kush do të votoj në zgjedhjet e ardhshme?

INFO

NA NDIQ