Shqipëria, eliminim i ëmbël nga Europiani

Picture of INA
INA

26/06/2024

Shqipëria e mbylli me një humbje dinjitoze aventurën e Europianit, duke u mundur minimalisht 1-0 nga Spanja, në një ndeshje ku dhe mund të shënonte në portën e iberikëve të frikshëm.

Por gjykuar me këmbë në tokë, si pjesëmarrje e dytë në një Europian, ku krahasimisht Sllovenia merr pjesë për herë të pestë dhe ende nuk ka fituar një ndeshje, rënë në një grup ferri, kuqezinjtë mund të thuhet se ia dolën të jenë dinjitozë me dy humbje minimaliste dhe një barazim. Dhe është fjala për barazim me Kroacinë, në majat e futbollit botëror prej një dekade, si dhe humbje me kampionët në fuqi të botës, si dhe me Spanjën, e cila është ndër ata skuadra që nuk ka mëshirë kurrë për ekipe modeste në faza eliminatoresh. Eshtë një skuadër madje që përgjatë gjithë historisë së vet kurrë nuk është sfiduar pabesueshëm nga ndonjë ekip modest. Ndaj, humbja minimaliste e Shqipërisë me Spanjën mund të quhet dhe një rezultat surprizë, parë në këndvështrim historik.

Tashmë Shqipëria ka tjetër objektiv të madh: Botërorin pas dy vitesh. Në Europian do jetë sërish, çështja tashmë është të jetë në Botëror.

TË FUNDIT
20 orë
Hansi Flick: Shumë pasion te Barcelona, duam t’i bëjmë njerëzit të lumtur
20 orë
Keidi Bare mbetet në Spanjë, gati firma me klubin e ri
21 orë
"Do largohem kur Reali të lodhet me mua", Ancelotti: Mbappe? Do t'i gjej një vend, do ta fus diku
2 ditë
“Barcelonës nuk i interesojnë legjendat”, Koeman sulmon sërish ish-klubin e tij
2 ditë
A mund të thotë lamtumirë Kimmich? Drejtori Eberl: “Do të flasim pas pushimeve”

ME TE LEXUARA

20 orë
Keidi Bare mbetet në Spanjë, gati firma me klubin e ri
20 orë
Hansi Flick: Shumë pasion te Barcelona, duam t’i bëjmë njerëzit të lumtur
21 orë
"Do largohem kur Reali të lodhet me mua", Ancelotti: Mbappe? Do t'i gjej një vend, do ta fus diku

LEXO MË SHUMË

Hans flik hansi flick

Hansi Flick: Shumë pasion te Barcelona, duam t’i bëjmë njerëzit të lumtur

keidi bare

Keidi Bare mbetet në Spanjë, gati firma me klubin e ri

anceloti

“Do largohem kur Reali të lodhet me mua”, Ancelotti: Mbappe? Do t’i gjej një vend, do ta fus diku

Netherlands' coach Ronald Koeman looks on during a press conference in Zeist on October 7, 2019, ahead of the Euro 2020 qualifying football match between Netherland and Northern Ireland on October 10. (Photo by Jerry Lampen / ANP / AFP) / Netherlands OUT

“Barcelonës nuk i interesojnë legjendat”, Koeman sulmon sërish ish-klubin e tij

Kimmich Kimich

A mund të thotë lamtumirë Kimmich? Drejtori Eberl: “Do të flasim pas pushimeve”

belingam anglia

Anglia kërkon trajner, Federata poston njoftim për vendin e lirë të punës. Ja cilat janë 7 kushtet për kandidatët

jasir asani

klubi i Guangju nuk ndal elozhet për Asanin dhe e bllokon deri në dhjetor 2025

arber hoxha

Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës

jasir asani

E ardhmja e Asanit ende pezull, Arabia dhe Dubai alternativa për 29-vjeçarin

INFO

NA NDIQ