Shqipëria fiton titullin e Kampionatit Evropian të Tifozëve

Picture of INA
INA

23/06/2024

Fituesja e Kampionatit Europian të tifozëve është Shqipëria. Në finale, tifozët e Shqipërisë mundën 3-0 mikpritësit, Gjermaninë.

Pavarësisht të gjitha ambicieve sportive, fokusi ishte te argëtimi. Në përputhje me moton „United by Football“, tetë kombe të ndryshme tifozësh u mblodhën në kampusin e DFB në Frankfurt am Main për të përcaktuar kampionin europian të tifozëve. Sekretari i përgjithshëm i DFB-së, Heike Ullrich hapi turneun në fusha të vogla me duartrokitje të mëdha dhe u uroi të gjitha ekipeve pjesëmarrëse shumë argëtim dhe sukses

Madje edhe pikat fillestare të shiut nuk mundën ta shuanin shpirtin e ekipit, shkruan Federata Gjermane e Futbollit. Kishte të qeshura, duke folur në dyqan dhe sigurisht duke luajtur futboll, transmeton portali Shtegu. Dy grupe me nga katër përcaktuan gjysmëfinalistët. Përzgjedhja gjermane bëri përshtypje me tre fitore në Grupin A dhe mundi Kroacinë dhe Zvicrën përpara Skocisë. Në grupin B, Shqipëria dhe Ukraina u kualifikuan për në gjysmëfinale. Për Italinë dhe Anglinë kanë mbetur vetëm ndeshjet e vendosjes.

Në gjysmëfinalen mes Gjermanisë dhe Ukrainës, të dyja skuadrat duhej të arrinin kufijtë e tyre. Pasi ndeshja ishte e barabartë, shkoi në penallti. Tim-Maurice Sawall mbajti nervat për ekipin gjerman dhe shënoi golin vendimtar. “Ishte një lojë vërtet e vështirë, por ne e meritonim të futeshim në finale”, tha strategu 33-vjeçar i mesfushës nga Limburgu, i cili u fut në skuadrën gjermane nga mbi 100 aplikantë duke hedhur shortin. Në gjysmëfinalen e dytë, shqiptarët me shumë vetëbesim mundën 4-0 Skocinë.

Në finale, portieri i Gjermanisë, Dominik Sagolla mundi ta mbante në lojë skuadrën e tij për një kohë të gjatë, por pak minuta para fishkëllimës së fundit presioni nga shqiptarët u bë shumë i madh. Epërsia u pasua me dy gola të tjerë për të shënuar rezultatin përfundimtar 3-0. Drejtori menaxhues i DFB-së, Holger Blask, ua dorëzoi trofeun e fituesit shqiptarëve të festuar, të cilët nuk pësuan gol gjatë gjithë turneut. „Në fund, skuadra më e mirë në turne fitoi“, pranon kapiteni i DFB Steffen Goller. “Është e qartë se është turp të humbasësh një finale, por ngjarja ishte thjesht e mrekullueshme dhe shumë argëtuese

TË FUNDIT
1 orë
“Barcelonës nuk i interesojnë legjendat”, Koeman sulmon sërish ish-klubin e tij
2 orë
A mund të thotë lamtumirë Kimmich? Drejtori Eberl: “Do të flasim pas pushimeve”
2 orë
Anglia kërkon trajner, Federata poston njoftim për vendin e lirë të punës. Ja cilat janë 7 kushtet për kandidatët
2 orë
klubi i Guangju nuk ndal elozhet për Asanin dhe e bllokon deri në dhjetor 2025
1 ditë
Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës

ME TE LEXUARA

2 orë
klubi i Guangju nuk ndal elozhet për Asanin dhe e bllokon deri në dhjetor 2025
2 orë
Anglia kërkon trajner, Federata poston njoftim për vendin e lirë të punës. Ja cilat janë 7 kushtet për kandidatët
2 orë
A mund të thotë lamtumirë Kimmich? Drejtori Eberl: “Do të flasim pas pushimeve”
1 orë
“Barcelonës nuk i interesojnë legjendat”, Koeman sulmon sërish ish-klubin e tij
1 ditë
Shkëndija eliminohet nga Conference League!
1 ditë
Morata i bashkohet “klubit” të lojtarëve më të shtrenjtë në histori… Ja sa kushton ai
1 ditë
Man Utd arrin marrëveshje personale me yllin e PSG-së

LEXO MË SHUMË

Netherlands' coach Ronald Koeman looks on during a press conference in Zeist on October 7, 2019, ahead of the Euro 2020 qualifying football match between Netherland and Northern Ireland on October 10. (Photo by Jerry Lampen / ANP / AFP) / Netherlands OUT

“Barcelonës nuk i interesojnë legjendat”, Koeman sulmon sërish ish-klubin e tij

Kimmich Kimich

A mund të thotë lamtumirë Kimmich? Drejtori Eberl: “Do të flasim pas pushimeve”

belingam anglia

Anglia kërkon trajner, Federata poston njoftim për vendin e lirë të punës. Ja cilat janë 7 kushtet për kandidatët

jasir asani

klubi i Guangju nuk ndal elozhet për Asanin dhe e bllokon deri në dhjetor 2025

arber hoxha

Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës

jasir asani

E ardhmja e Asanit ende pezull, Arabia dhe Dubai alternativa për 29-vjeçarin

real madrid anceloti

Tre mbrojtës në radarin e Real Madridit pas bashkimit të Leny Yoro me Man Utd

portieri serb tre gishta provokon

Portieri serb provokon tifozët dhe lojtarët e Partizanit, shiheni gjestin e tij! (VIDEO)

ten hag manchester united

Man Utd arrin marrëveshje personale me yllin e PSG-së

INFO

NA NDIQ