Shqipëria kalon Italinë dhe Spanjën për nga numri i kafe-restoranteve

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/03/2023

Shqipëria vazhdon të jetë një nga vendet me numrin më të madh të bar-kafeve në raport me popullsinë.

Të dhënat e Eurostat-it, të cilat përkojnë me atë të INSTAT-it, zbuluan se në vitin 2020 në Shqipëri ishin 15 577 objekte që ishin aktive në kategorinë “pije dhe ushqime”. Për sa i përket popullsisë, vendi ka 547 bar-restorante për 100 mijë banorë, përcjell INA.

Në Maqedoninë e Veriut treguesi është 199.5, në Bosnje 207, ndërsa të dhënat për Malin e Zi dhe Kosovën mungojnë.

Po të shikosh vendet e tjera të rajonit, ka pak shanse të gjesh po aq lokale sa në Shqipëri. Për shembull, në Serbi ka vetëm 2,764 objekte, sipas Eurostat, ose vetëm 40 objekte të tilla për 100,000 banorë, që është shifra më e ulët në Evropë.(INA)

TË FUNDIT
1 orë
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
4 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes
4 orë
Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues
5 orë
Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro
5 orë
KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë

ME TE LEXUARA

10 orë
Rritet çmimi i naftës, bie i benzinës
9 orë
Këta janë 26 lojtarët e ftuar nga Shqipëria për Kampionatin Evropian
1 ditë
Përleshje me armë tek rruga e ‘Plastikave’ në Shkup, ka të plagosur
9 orë
Çmimi i lartë i arit ka ulur kërkesën për blerje
17 orë
Mbledhja e Asamblesë Parlamentare të NATO-s, sot vendoset për avancimin e statusit të Kosovës

LEXO MË SHUMË

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

fature-market

Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

kshz

KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë

Qeveria-mkd

Qeveria e re drejt formimit, ja detajet

Afrim Gashi

Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës

ari-stoli

Çmimi i lartë i arit ka ulur kërkesën për blerje

kombetarja kuq e zi

Këta janë 26 lojtarët e ftuar nga Shqipëria për Kampionatin Evropian

INFO

NA NDIQ