“Shqipëria, me rritjen më të fortë në Europë” – Në 3-mujorin e parë, më shumë se dyfishi i turistëve sesa në 2019

Picture of ina-online
ina-online

30/05/2024

Shqipëria e ka nisur vitin 2024 me një rritje të konsiderueshme sa i përket mbërritjes së turistëve të huaj. Referuar raportit më të fundit të Barometrit Botëror të Turizmit, hartuar nga Zyra e OKB për Turizmin, vendi ynë cilësohet me rritjen më të fortë në Europë për 3-mujorin e parë të këtij viti. Ndërsa, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2019, rritja e turistëve të huaj është mëse dyfishuar, ose 129% më shumë. Rezultate të kënaqshme kanë regjistruar edhe Serbia me 43% më shumë turistë, apo Bullgaria me 38%.

Sipas të dhënave nga INSTAT në katër muajt e parë të vitit në Shqipëri hynë rreth 2,3 milionë vizitorë të huaj, ose 38% më shumë se viti paraardhës. Vetëm muaj prill regjistroi një fluks prej rreth 800 mijë shtetas të huaj, të cilët vizituan Shqipërinë. Ashtu sikurse ishte parashikuar ky vit ka nisur me këmbë të mbarë për turizmin dhe ekonominë e vendit në tërësi. Ndërsa viti që lamë pas u mbyll me rreth 10 milionë turistë, qeveria parashikon që në 2024 shifra e turistëve të huaj që vizitojnë Shqipërinë të arrijë në 14 milionë.

Duke u rikthyer në raportin e Barometrit Botëror, turizmi ndërkombëtar arriti në 97% të niveleve para pandemisë në tremujorin e parë të vitit 2024. Gjatë kësaj periudhe, në të gjithë botën udhëtuan rreth 285 milionë turistë. Sipas rajoneve, Lindja e Mesme regjistroi rritjen relative më të fortë, me 36% më shumë krahasuar me nivelet para pandemisë, ndërsa Evropa i tejkaloi nivelet para pandemisë për herë të parë në një tremujor me 1%.

Parashikimet pozitive do të vijojnë edhe për periudhën maj-gusht 2024, ndonëse nënvizohet se vështirësitë ekonomike dhe gjeopolitike vazhdojnë të paraqesin sfida të rëndësishme për rimëkëmbjen e plotë të turizmit ndërkombëtar dhe niveleve të besimit.

TË FUNDIT
2 minuta
Feride Haxhiu dhe Kaltrina Beqiri zënë vendin e Mexhitit dhe Limanit në Parlament
10 minuta
Kambovski dhe Limani dhanë deklaratë solemne si anëtarë të rinj të Këshillit gjyqësor, por nuk u përgjigjën nëse ai duhet të shpërndahet
26 minuta
Alternativa tërheqë Safije Sadiki Sahihnin nga Ministria për Marrëdhënie mes Komuniteteve
1 orë
Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit
2 orë
Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve

ME TE LEXUARA

22 orë
Mbi 40 gradë Celsius – Nga e enjtja vendi në alarmin portokalli
17 orë
Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike
1 ditë
Kush janë kompanitë farmaceutike në Maqedoninë e Veriut që qarkullojnë miliona euro
4 orë
Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari
22 orë
Maqedonia e Veriut në vendin e 11-të në NATO sipas përqindjes së BPV-së dedikuar për mbrojtjen
17 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

LEXO MË SHUMË

01fotooo

Feride Haxhiu dhe Kaltrina Beqiri zënë vendin e Mexhitit dhe Limanit në Parlament

417465877_1033330104823178_3776099890300401458_n-780x439

Kambovski dhe Limani dhanë deklaratë solemne si anëtarë të rinj të Këshillit gjyqësor, por nuk u përgjigjën nëse ai duhet të shpërndahet

LEN Safije

Alternativa tërheqë Safije Sadiki Sahihnin nga Ministria për Marrëdhënie mes Komuniteteve

Izet Mexhiti LD 2

Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit

moti Vapa nxehti temperaturat

Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve

ilire-dauti

Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së

fondi

ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

Prokuroria

Hetim ndaj pesë personave të dyshuar për dhunë në Qendrën Klinike Shkup

INFO

NA NDIQ