Shqipëria pezullon pasaportat e arta. E lajmëroi Borrell, e konfirmon Rama: Tani e vendos gjykata

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/03/2023

Një tjetër takim europian në Tiranë. Pas Samitit, këtë të enjte për herë të parë në një vend të rajonit, u zhvillua takimi i Këshillit të Stabilizim Asociimit, Shqipëri-BE.

“Me këtë duam të japim një sinjal të fuqishëm politik, për angazhimin e BE ndaj integrimit shqiptar si anëtar i BE” tha Borrell.

Përfaqësuesit e BE vlerësuan ecurinë e Shqipërisë, e lidhur posacësisht me reformën në drejtësi. Kryeministri shqiptar ishte ai qe foli për rezultatet e saj.

“Në Shqipëri po ndodh ajo që deri shumë pak kohë më parë, askush nuk e imagjinonte. Drejtësia në Shqipëri, po godet njerëz, individë të lidhur me pushtetin apo jo, sic nuk ka ndodhur kurrë në historinë e këtij vendi, po tregojmë se koha e të paprekshmëve dhe të strehuarëve nën ombrellën e pushtetit ka mbaruar”

Skema e pasaportave të arta, e kritikuar nga BE, është pezulluar. Vendimarrje për të do të ketë me vonë.

“Ne patëm mundësinë të mirëpresim deklaratën e z.kryeministër që skema e pasaporta të arta nuk do të ndiqet më tej”

“E kemi bërë të qartë se e kemi pezulluar procesin deri kur të sqarohet në nivel europian qëndrimi. Ne nuk e shpikëm këtë, e morëm nga vendet e BE-së. Ka një cështje në gjykatë, nuk do e nxjerrim më këtë cështje në tavolinë pa parë si do përfundojë cështja në gjykatën europiane.”

Amnisitia fiskale, një tjetër ininicativë e qeverisë, e parë me rezevra nga be, do të bëhet tha Rama, sipas kosnultimeve dhe udhëzimeve të Unionit.

Në kete takim te pare te Këshillit në Ballkani, Bashkimi Europian erdhi me nje dhurate.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria e 90-ta në botë për fuqinë ushtarake, vendi dytë në rajon

Baza ajrore Kucove

Baza e NATO-s në Kuçovë merr jehonë, Rama paralajmëron edhe bazën detare

thumbs_b_c_9349a89cefb82dd84330a3a5dea34148

Përurohet baza ajrore e NATO-s në Shqipëri

kucove baza ajrore

Në Kuçovë përurohet baza ajrore e NATO-s, Rama njofton se sot do ta bëjnë fluturimin e parë dronët Bayraktar

rama shkup

Rama nga Elbasani: Në zgjedhjet e 2025, fitore më e madhe

shpetim idrizi

Idrizi: Ka biznesmenë që mburren se fituan 300 mln euro në Shqipërinë e varfër

komuniteti mysliman në shqipëri

Sot zgjedhjet për kreun e Komunitetit Mysliman shqiptar, ja kush janë 3 kandidatët! (FOTO)

berisha rama meta

Sondazhi: Cili nga politikanët është më i ndershëm? Rama, Berisha, Basha apo Meta!

pasaporta shqiptare

Hiqen vizat mes Shqipërisë dhe Azerbajxhanit

INFO

NA NDIQ