VIDEO/Shqipëria po e bën realitet Korridorin 8, projektin që do ta lidhë Shkupin me Tiranën! Pamje nga aksi rrugor Elbasan-Qafë Thanë

Picture of INA
INA

07/06/2024

Republika e Shqipërisë po e bën realitet Korridorin 8, projekt ky që pritet të afrojë vendet e Ballkanit Perëndimor, e posaçërisht Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, përcjell TV21. Së fundmi, autoritetet shqiptare kanë publikuar pamje nga aksi rrugor Elbasan-Qafë Thanë, ku shihet se punimet po zhvillohen në mënyrë intensive.

Ky korridor do të shtrihet nga portet shqiptare të Durrësit dhe Vlorës, përmes Tiranës dhe Strugës në Maqedoninë e Veriut, do të vazhdojë deri në Sofje, të Bullgarisë.

Ndërtimi tunelit të gjatë 5.8 km mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut do ta shkurtojë kohën e udhëtimit mes dy vendeve, konkretisht nga Struga deri në Qafë Thanë për 9 km, dhe më tej nga Struga deri në Tiranë për rreth 20 km.

Projekti përfshin gjithashtu ndërtimin e një autostrade me 6 korsi në Maqedoninë e Veriut dhe një rruge interurbane me katër korsi në Shqipëri.

TË FUNDIT
51 minuta
Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit
3 orë
Hetim ndaj pesë personave të dyshuar për dhunë në Qendrën Klinike Shkup
4 orë
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
4 orë
Gashi e caktoi seancën për zgjedhjen e Qeverisë së re
5 orë
Sot Shqipëri-Kroaci/ Luhet për ''jetë a vdekje'', priten tre ndryshime në formacionin e kuqezinjëve

ME TE LEXUARA

21 orë
Mbi 40 gradë Celsius – Nga e enjtja vendi në alarmin portokalli
4 orë
Gashi e caktoi seancën për zgjedhjen e Qeverisë së re
21 orë
Maqedonia e Veriut në vendin e 11-të në NATO sipas përqindjes së BPV-së dedikuar për mbrojtjen
4 orë
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
20 orë
Sylvinho para sfidës me Kroacinë: Do të jetë vendimtarja!

LEXO MË SHUMË

Izet Mexhiti LD 2

Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit

Prokuroria

Hetim ndaj pesë personave të dyshuar për dhunë në Qendrën Klinike Shkup

kombetarja

Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?

Afrim Gashi

Gashi e caktoi seancën për zgjedhjen e Qeverisë së re

kombetarja fitore shqiperi

Sot Shqipëri-Kroaci/ Luhet për ”jetë a vdekje”, priten tre ndryshime në formacionin e kuqezinjëve

kaja kallas

Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund të zëvendësojë Borrellin?

IMG_3317

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

arben taravari

Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike

INFO

NA NDIQ