Shqipërisë i duhen 59 vite që të ketë sërish 2,8 milionë banorë/ Kusht, të mos largohet askush

Picture of ina-online
ina-online

03/07/2024

Shqipërisë i duhen 59 vite që të ketë sërish 2.8 milionë banorë. Kjo bazuar te ecuria e shtesës natyrore të popullsisë së 12 viteve të fundit, me kushtin që në gati 6 dekadat e ardhme nga vendi të mos largohet askush.

Në harkun e viteve 2012-2023, shtesa natyrore popullsisë ka qenë mesatarisht 7 mijë e 135 lindje më shumë se vdekje në vit.

Për të pasur 420 mijë banorët që mungojnë nga 2011-ta, vendi duhet të presë vitin 2083. “Ajo që ne shohim si alarmante për momentin është kjo shifër e cila na tregon se duhet të reflektojmë për mënyrën se si ne po trajtojmë qytetarët e këtij vendi, për mënyrën se si ne ju ofrojmë atyre mundësinë për të qëndruar apo u larguar nga vendi”, shprehet Doralda Tanellari, studiuese.

Shqipërisë i duhen 59 vite që të ketë sërish 2,8

Edhe më shumë koha do i duhej veçanërisht Fierit, qark i cili në harkun e 12 viteve ka humbur gati 70 mijë banorë. Korça, Shkodra, Durrësi, Lezha dhe Dibra janë qarqet e tjerë që do duan nga 40 e deri në 60 vite për të pasur sërish të njëjtin numër banorësh si në 2011-tën.

“Unë mendoj se çelësi i ndryshimit është mbështetja e të rinjve. Duhet të ndiqen politika të forta që e para kanë të bëjnë me mirë-arsimin e atyre, marrjen e një profesioni që lidhet me nevojat e tregut të punës dhe garantimi i aksesit për të blerë shtëpi etj”, thotë studiuesja.

TË FUNDIT
32 minuta
Daçiq për ish-ushatrin e UÇK-së Blerim Ramadani: Presim që të ekstradohet, është çështje e Maqedonisë së Veriut
35 minuta
Igli Hasani, kandidat për Sekretar të Përgjithshëm të OSBE-së
40 minuta
Gazetari i medias gjermane DW tregon sa po kushton çadra në Sarandë dhe reagon ashpër
41 minuta
Mësohet paga e re e Sylvinhos te Shqipëria, prek milionin
2 orë
Siljanovska Davkova i pranoi letrat kredenciale të ambasadorit të ri shqiptar, Denion Mejdani

ME TE LEXUARA

1 ditë
Edi Rama jep lajmin e mirë për pushuesit në plazhin publik të Vlorës
6 orë
Gazetari Mehmeti: “Vlora ka filluar të reflektojë, janë ulur çmimet e çadrave
1 ditë
Ulen çmimet në Vlorë, hotelet raportojnë 80% të rezervimeve
6 orë
E pazakontë në Gjermani: U ankua për nxehtësinë në aeroplan, shqiptari dëbohet nga fluturimi pak para nisjes
1 ditë
Taravari realizon edhe një premtim: Deri në fund të vitit do të punësohen 300 specializantë privat
6 orë
VLEN: Kallëzimet penale kundër Drin dhe Besian Ahmeti, nuk ka më të paprekshëm
1 ditë
Antikorrupsioni/ Punësime gjatë zgjedhjeve – inicohet procedurë kundër një ish zv/ministri?!
6 orë
Restorantet e Qeverisë dhe Parlamentit shtrenjtojnë çmimet, s'ka më fasule, ramstek ma lirë se falë
24 orë
Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

LEXO MË SHUMË

IMG_4698

Daçiq për ish-ushatrin e UÇK-së Blerim Ramadani: Presim që të ekstradohet, është çështje e Maqedonisë së Veriut

Igli Hasani

Igli Hasani, kandidat për Sekretar të Përgjithshëm të OSBE-së

Saranda

Gazetari i medias gjermane DW tregon sa po kushton çadra në Sarandë dhe reagon ashpër

Sylvinho silvinjo

Mësohet paga e re e Sylvinhos te Shqipëria, prek milionin

IMG_0044

Siljanovska Davkova i pranoi letrat kredenciale të ambasadorit të ri shqiptar, Denion Mejdani

kroaci-kufi

Kroacia shpall persona të padëshiruar tre politikanë nga Mali i Zi

Foto: Ilustrim

Restorantet e Qeverisë dhe Parlamentit shtrenjtojnë çmimet, s’ka më fasule, ramstek ma lirë se falë

drin dhe besian ahmeti

VLEN: Kallëzimet penale kundër Drin dhe Besian Ahmeti, nuk ka më të paprekshëm

aeroport

E pazakontë në Gjermani: U ankua për nxehtësinë në aeroplan, shqiptari dëbohet nga fluturimi pak para nisjes

INFO

NA NDIQ