Shqiptarët dhe mallkimi

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/02/2022

Arben Taravari

Nëse do të hidhnim një sy në historinë e shqiptarëve, ka disa mallkime që na kanë përndjekur prej shekujsh, që kanë vendosur për fatin tonë, që na kanë çuar të jemi të shtypur, të pëbuzur e të varfër…nëse do të vazhdonim të përdornim këtë gjuhë një nga mallkimet më të rënda është ai i Përçarjes…

Ne kemi ditur të mblidhemi bashkë e të jemi gati gjithnjë për kauza të huaja, e rrallë madje pothuajse asnjëherë për kauzat tona…dhe kurrë nuk kemi ditur të qëndrojmë bashkë në momentet më të nevojshme.
Në ADN-të tona patjetër që është përcjellë ky defekt stërgjyshor, por sipas shkencës së gjenetikës edhe mund të jetë në shuarje, e sipas psikologjisë edhe sikur të jetë më prezent se kurrë ky gjen i mbrapshtë, ne kemi mundësinë ta zerojmë atë!
Pikë së pari duhet të kuptojmë se çfarë domethënë të jemi bashkë. Do ju marr një rast i cili besoj shqiptarëve dhe Ballkanit ju ka ndryshyar rrjedhën e historisë.
Në gusht të vitit 1912 kur Shkupi ishte nën drejtimin shqiptar, perandoria austro-hungareze i del krah krerëve shqiptarë që të shpallnin pavarsinë e vendit dhe kryeqytet të ishte Shkupi. Ka një version, bazuar në arkiva ndërkombëtarë që thonë se ata krerë, nga më të nderuarit që njeh historia e të cilëve në shenjë respekti kam vendosur mos t’i përmend fare, hezitojnë…

Ishte e pabesueshme se si këtij grupi patriotësh po ju jepej një mundësi e tillë, e ëndërruar për çdo popull në Ballkan por sidomos nga populli shqiptar i cili lakmohej nga 6 shtete paralelisht, me një mbështetje austro-hungareze që ishte superfuqi në atë kohë, të refuzohej…

Dhe e dini pse u refuzua?!
Sepse midis popullit që kishte luftuar, kishte pritur me durim e me sakrifica supreme si janë vrasja e familjarëve të tyre, që më në fund ishte më afër se asnjëherë pavarësisë të aq shumëkërkuar, hyri një armik i madh që ia kalonte çdo ushtrie botërore, hyri: Përçarja e Brendshme!!!

Kujtojmë që në atë kohë bota vlonte nga mosmarrëveshjet që vinin sidomos nga lakmia për pushtet. Vilajetet shqiptare ishin marrë e ishin rimarrë disa herë në hartat e shteteve fshqinjë. Kongresi i Berlinit nuk na kishte njohur fare si shtet. Kjo kishte ndezur revoltën mbarë shqiptare pasi gjaku i derdhur dhe varfëria kishte arritur kulmin. Si një dhuratë nga Zoti kishim mbështetjen absolute të Austro-Hungarisë pa të cilën vështirë se Shqipëria e sotme do të ekzistonte, por ashtu si perandoria dualiste që kishte derdhur mijëra franga ari për shqiptarët, ashtu edhe armiqtë tanë sepse në atë kohë luftrash nuk kishim asnjë mik tjetër, mbetën të shashtisur, të hutuar, të papërgatitur për këtë sjellje të paprecedentë, të panjohur deri atëherë:

SHQIPTARËT BASHKOHESHIN NË LUFTË, POR…ATA NDAHESHIN NË PAQE!!!

Kjo mosmarrëveshje e bredshme, kjo asgjë që shqiptarët me thashethem e kthyen në Shumëgjë, kjo solli një vonesë disa ditore në shpalljen e pavarësisë së plotë në Shkup, një vonesë që absolutisht ishte një armë e madhe në duart e kundërshtarëve, një armë mbi të gjitha drejtuar vet shqiptarëve nga shqiptarët, bën që pavarësia të shtyhej. Si u përkthye kjo shtyerje? Fatkeqsisht shteti i nëntorit u tkurr shumë nga kjo punë. Për disa ditë ndodhi ajo që nuk mund të riparohej më në kontekst të kufijve.
Ashtu njësoj përçarje të tjera, kapriço, muhabete tavolinash e shpesh më keq: thashetheme të nxitura nga armiq, kanë katandisur shqiptarët të humbasin atë që vetëm ata dinë ta marrin.
BDI-ja e ka kuptuar këtë defekt le të themi të shqiptarëve dhe e ka shfrytëzuar me sukses duke përçarë partitë e tjera deri në eleminim.

Me parrullën Divide et Impera-Përça e Sundo, kjo parti që është duke u plakur keq e shëmtuar po përpiqet prapë të provojë fatin e saj duke mbjellë farën e thashethemit e duke shpresuar që ajo të mbij.

Kjo strategji e BDI-së është e turpshme dhe mbi të gjitha e kotë! BDI-ja dhe përçarja po shkojnë bashkë nga realiteti shqiptar duke marrë me vete një mal me kusure që do duhet kohë për t’i shlyer…

TË FUNDIT
16 minuta
Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së
52 minuta
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
54 minuta
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
57 minuta
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
2 orë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

ME TE LEXUARA

11 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
24 orë
Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën
19 orë
RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore
11 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
23 orë
Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë

LEXO MË SHUMË

thaci-veseli-krasniqi-selimi

Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

keshilli-gjyqesos-

Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

mexhiti izet

Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

INFO

NA NDIQ