Shqiptarët e Amerikës letër Blinkenit

Picture of ina-online
ina-online

08/06/2023

Komuniteti Shqiptaro-Amerikan, përmes një letre të hapur ka bërë thirrje Departamentit Amerikan të Shtetit dhe administratës Biden, të mbështes Republikën e Kosovës në zbatimin e rendit dhe ligjit dhe kundër veprimeve të Republikës së Serbisë.

Në letrën drejtuar Sekretarit amerikan, Antony Blinken, thuhet se Serbia po ndërhyn në çështjet e brendshme të të gjitha vendeve në rajon që Begradi i konsideron “Bota serbe”, të kopjuar nga “Bota ruse”.

“Në Ballkan, jo vetëm Kosova, por Bosnja dhe Hercegovina dhe Mali i Zi janë në rrezik të vazhdueshëm të dhunës së frymëzuar të Serbisë dhe presidentit Vuçiq dhe trazirave politike e qytetare, të cilat pothuajse gjithmonë mbështeten nga Rusia”, thuhet në letër.

Kjo letër vjen pasi aleati i vendosur ballkanik i Shteteve të Bashkuara, Republika e Kosovës, synon të zbatojë Kushtetutën dhe ligjet e saj, si dhe rezultatet e zgjedhjeve lokale të mbështetura nga SHBA dhe partnerët ndërkombëtarë të Kosovës, në shërbim të të gjithë qytetarëve të saj dhe anembanë vendit.

“Ky është një qëndrim agresiv i papranueshëm që ka marrë qeveria serbe kundër Kosovës dhe NATO-s. Gatishmëria e Serbisë për të kërcënuar me vendosjen e forcës ushtarake kundër Kosovës dhe NATO-s, si dhe për të frymëzuar bandat civile për të sulmuar të njëjtën gjë, janë një kujtesë e patundur e pabesueshmërisë së plotë të presidentit aktual serb dhe regjimit të tij si partner i Shteteve të Bashkuara dhe Perëndimit”.

“Ne ju bëjmë thirrje sekretarit Blinken, të kujtojë se Kosova është një aleate e fortë dhe e përkushtuar e Shteteve të Bashkuara. Së bashku, Shtetet e Bashkuara, Kosova dhe partnerët e tyre perëndimorë kanë krijuar jo vetëm një vend të pavarur dhe sovran, por edhe një demokraci udhëheqëse në Ballkanin Perëndimor dhe më gjerë”, thuhet në letër.

Komuniteti Shqiptaro-Amerikan tutje thotë se mbështet fuqimisht një zgjidhje paqësore të krizës, përmes dialogut dhe proceseve demokratike, siç po ndiqet nga administrata Biden.

“Ne përgëzojmë përpjekjet e mëdha të ambasadorit të SHBA-së në Kosovë, Jeff Hovenier, për thellimin e marrëdhënieve SHBA-Kosovë dhe menaxhimin e kësaj situate të sigurisë”.

Në letër po ashtu thuhet se Komuniteti është kundër qasjes aktuale të Shteteve të Bashkuara për ushtrimin e presionit të njëanshëm ndaj qeverisë së Kosovës për t’u angazhuar në koncesione me Serbinë, duke përfshirë tërheqjen e kryetarëve të zgjedhur nga ndërtesat komunale, duke rënë dakord për themelimin e një Asociacioni të Serbisë.

“Komunat dhe koncesionet e tjera të njëanshme që as nuk janë reciproke nga Serbia dhe as nuk përputhen me parimet e shtetit të së drejtës, legjitimitetit demokratik dhe integritetit territorial”.

Komuniteti shqiptar në fund i bën thirrje që çdo zgjidhje e kësaj krize dhe ngecjes politike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të jetë në harmoni të plotë me Kushtetutën aktuale të Kosovës, Propozimin Gjithëpërfshirës për Zgjidhjen e Statusit të Kosovës të Presidentit Ahtisaari dhe një dialog i cili nuk e cenon por përkundrazi e afirmon. sovraniteti i Kosovës.

“Ne inkurajojmë fuqimisht SHBA-në që të mbështesë një dialog që çon në njohjen reciproke të Kosovës dhe Serbisë sa më shpejt të jetë e mundur”, thuhet në fund.

Letrën në gjuhën angleze mund ta gjeni KËTU

TË FUNDIT
11 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
12 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
13 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
14 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
14 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

ME TE LEXUARA

16 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
1 ditë
Samiti i Paqes për Ukrainën, presidentja Siljanovska niset sot për në Zvicër
14 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
1 ditë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes
14 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

LEXO MË SHUMË

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

INFO

NA NDIQ