Shqiptarët e Kumanovës e shtrojnë sofrën si burrat “Te Sofra” në mes të Austrisë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/01/2022

Peizazhin kulinar të Viehofen e zgjeron një restorant shqiptar.

Banorët e Shën Pöltenit në veri kanë një “tavolinë ngrënieje” të re. Ky është përkthimi nga shqipja për “Te Sofra” – restorantin në rrugën “Steingötterstrasse”, me të cilin Armend Ganiji dhe kushëriri i tij, Mevludin Zendeli duan të pasurojnë sektorin e gastronomisë. Pjesë e festës është edhe një shef kuzhine italian.

Armendi ka fituar përvojë profesionale, ndër të tjera, si praktikant në restorantin gustator “Galerie”, dhe prej kohësh kishte ndjerë dëshirën për të filluar biznesin e tij, informon portali Shtegu. Menyja është konceptuar në bashkëpunim me mikun e Armendit, i cili drejton restorantin “Galaxy” në Vjenë.

I frymëzuar nga Shqipëria dhe Ballkani, ai përmban çebapë, hamburgera, salcice të pjekura në skarë dhe proshuta nga viçi, bakllava dhe sutliaç. Është planifikuar një zgjerim i menusë dhe listës së verërave, si dhe një tarracë, një kopsht dimëror dhe një shërbim për marrjen dhe dërgimin, thotë Armendi.

 

TË FUNDIT
13 orë
Studim: Shqiptarët e Kosovës kanë më pak gjasa të marrin pasaportë zvicerane për shkak të rregullave të reja
18 orë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania
22 orë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
23 orë
Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”
23 orë
Kandidati shqiptar për eurodeputet, Salihu: Duhet dialog me arbëreshët e rinj

ME TE LEXUARA

23 orë
Muharrem Saliu, shqiptari i parë që kandidon për eurodeputet: Më duhen 30 mijë vota!
23 orë
Kandidati shqiptar për eurodeputet, Salihu: Duhet dialog me arbëreshët e rinj
23 orë
Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”
22 orë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
18 orë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania
13 orë
Studim: Shqiptarët e Kosovës kanë më pak gjasa të marrin pasaportë zvicerane për shkak të rregullave të reja

LEXO MË SHUMË

pasaport-zvicerane

Studim: Shqiptarët e Kosovës kanë më pak gjasa të marrin pasaportë zvicerane për shkak të rregullave të reja

gjermania-780x470

Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania

policia gjermane gjermani

Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania

shkolla-nxenes-klasa

Senati dhe Parlamenti i shtetit të New York në këmbë për shkollat “Alba Life”

muharrem salihu

Kandidati shqiptar për eurodeputet, Salihu: Duhet dialog me arbëreshët e rinj

muharrem salihu

Muharrem Saliu, shqiptari i parë që kandidon për eurodeputet: Më duhen 30 mijë vota!

muharrem saliu

Saliu: do lobojmë për votën e diasporës, celjen e konsullatave dhe kurseve të shqipes në gjithë territorin!

kombetarja

Ethet e Europianit sa vjen e po shtohen, fanelat më kërkuara janë nga Zvicra dhe Shqipëria

zvicra

Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator

INFO

NA NDIQ