Shqiptarët e Manastirit me veshje Kombëtare !

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/02/2023

Eugen Shehu

Manastiri jo vetëm që ishte një nga kryeqendrat e nga katër Vilajetet Shqiptare por ishte kryeqyteti kulturës dhe politikës Patriotike të shqiptarëve.

Në Manastir ishin të vendosura të gjitha konsullatat diplomatike evropiane. Tragjedia e shqiptarëve të Manastirit filloj pas pushtimit nga bjellogardistët dhe serbët pas vitit 1913 kur dhe filluan spastrimet etnike të shqiptarë ve por edhe të pakicës Turke për Turqi, kjo si një strategji e mirmenduar përmes dhunës dhe terorrit të pushtuesve.

Periudha e dytë ajo e pas viteve 1945 të pushtimit komunist ku shqiptarët për ti shpëtuar dhunës, persekutimeve nga organet e sigurimit të regjimit komunist të kohës, detyroheshin të largoheshin apo shpërnguleshin diku jashtë vendlindjes së tyre, sidomos në Turqi, Australi dhe SHBA-të.

Sot qyteti i dikurshëm shqiptar, qyteti i lëvizjeve atdhetare e patriotike shqiptar qyteti i gjallërisë diplomatike,ekonomike, e politike,qyteti i Alfabetit të gjuhës shqipe, ka mbetur me një numër simbolik të shqiptarëve dhe jashtë vëmendjes së politikës shqipfolëse.

Foto e fillim viteve 1900 nga udhërëfyesit Frances.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

oliver spasovski

Spasovski: Nuk dorëzohemi, pensionin minimal e rrisim në 20 mijë denarë

anita-angellovska bezhovska

Angellovska- Bezhoska paralajmëron ulje deri në 4 % të inflacionit

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

MASH i ka njoftuar shkollat se ditët jopune për shkak të zgjedhjeve do të punohen të shtunave

Taravari: Derisa Fronti improvizon teatër të fëmijëve, VLEN dëgjon hallet e popullit

qeveria-serbe-vucic

Vuçiq në ankth nga fitorja e VLEN-it në Maqedoni

zjarr

Zjarret në Parkun Kombëtar “Sharr”, për një muaj digjen mbi 400 hektarë

INFO

NA NDIQ