Pjesa më e madhe e popullsisë së Sanxhakut është me origjinë Shqiptare dhe këtë askush nuk mund të na e mohoj e as të na e ndaloj

Picture of ina-online
ina-online

22/08/2023

shkruan Amina Nuraj

Nuk e kuptoj prej nga i vijnë dikujt mendime të kota se ne Shqiptarët i shqiptarizojmë Sanxhaklinjt.

Shqiptari i Sanxhakut nuk mund të shqiptarizohet, pasi ai është i lindur si shqiptar, por për shkak të lojërave të fatit është asimiluar prej krijesës fashiste jugosllave.

Kurrë dhe në asnjë tekst ne nuk i kemi nënçmuar Boshnjakët si komb, por disa individë Boshnjak na nënçmojnë ne Shqiptarëve të Sanxhakut, dhe duan të na e ndalojnë që edhe të ndihemi e deklarohemi kombëtarisht si Shqiptar.

Ne askend nuk e ndjekim me çekan në duar, dhe në atë mënyrë ta detyrojmë që ta pranoj se është Shqiptar. Jo! Dhe nëse dikujt i pengojnë fotot historike dhe veshjet Shqiptare në Sanxhak, dhe fakti se populli i Sanxhakut ngadal ka filluar të zgjohet, atëhere ky është problem i juaj personal.

Ne Shqiptarët nuk përpiqemi për asnjë Shqiptarizim, por kemi plotësisht të drejtë ligjore që t’i ndihmojmë njerëzit që ndjehen Shqiptar e të njejtëve t’ua rikujtojmë këtë.

Në të njetën mënyrë kemi të drejtë të publikojmë fotografi dhe fakte historike të Sanxhakut që flasin se pjesa më e madhe e popullsisë së Sanxhakut është me origjinë Shqiptare dhe këtë askush nuk mund të na e mohoj e as të na e ndaloj.

*Autorja është shqiptare e lindur dhe që jeton në Novi Pazar

TË FUNDIT
28 minuta
Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat
50 minuta
Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë
9 orë
Ndryshim apo zëvendësim?!
11 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
13 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

ME TE LEXUARA

1 ditë
Fronti Evropian ka ngritur padi në Gjykatën Administrative për vendimin e KSHZ-së për rivotimin në Zhelinë
14 orë
Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut
24 orë
Alarm për bomba në 35 shkolla fillore në Greqi
13 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja
23 orë
Kjo është përbërja e mundshme e Qeverisë së re, TV 24 nxjerrë emra
11 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
22 orë
Memeti do të tërhiqet nga Këshilli i Prokurorëve, lajmërohet se nuk do shkoj në mbledhje
9 orë
Ndryshim apo zëvendësim?!

LEXO MË SHUMË

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

nafie selmani

Ndryshim apo zëvendësim?!

albin kurti prishtine

Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

pasaporta-gjermane

Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!

INFO

NA NDIQ