Shqiptarët për në Evropë, maqedonasit për Maqedoninë e tyre!

Picture of INA
INA

21/05/2024

shkruan: Abdullah Mehmeti

Nëse nuk e keni të qartë, pse koalicioni i VMRO-DPMNE në zgjedhjet e fundit quhej “Për Maqedoninë Tënde”, ndërsa koalicioni i BDI quhej “Fronti Evropian”, ndërkohë që në qeverinë e mëparshme partia e shqiptarëve në pushtet (BDI), kishte mbi gjysmën e ministrave, dy zëvendëskryeministra, edhe kryetar teknik të Qeverisë, kryetar Kuvendi, me pretendime edhe për kryetar shteti të Maqedonisë Veriore, por të gjitha këto i kishte me idenë për integrimin (shpërnguljen) e shqiptarëve në Evropë, jo për qëndrimin e tyre në vendin e tyre, në Maqedoni.

Çfarë kanë përfituar shqiptarët nga kjo klikë partiake në pushtet, faktet janë të dhimbshme.

E ardhmja do të jetë edhe më e errët, me Koalicionin VLEN, që në rrethana të reja do ta bluajnë faktorin politik shqiptar sipas recetës Rusomadhe të VMRO-së, PA ASNJË DYSHIM, siç e kanë bluar për tri dekada me radhë nga pavarësimi i Maqedonisë nga ish-Federata e Jugosllavisë (1991-2024)!

(21. 5. 2024)

TË FUNDIT
5 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
7 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës
9 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
10 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
12 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

ME TE LEXUARA

15 orë
Trençevska: Kur keni pushtet absolut nuk e dëgjoni zërin e popullit
10 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
15 orë
Dënime me kusht për pjesëmarrësit në ngjarjet në M-NAV, Prokuroria e ka rikualifikuar lëndën kundër tyre
9 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
14 orë
Maqedoni, vdekshmëria vitin e kaluar është ulur me 10% – më shumë kanë vdekur meshkuj

LEXO MË SHUMË

Maksim Dimitrievski

ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave

BDI selia

BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

fronti evropian vlen

Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)

ali ahmeti

Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve

IMG_2997

Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

kurban dashi

Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro

mickoski hristijan

Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

Kuvendi Parlamenti

Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm

INFO

NA NDIQ