Shqiptarët u graduan detektiv të klasës së dytë, në uniformat blu të Nju Jorkut

Picture of ina-online
ina-online

20/08/2023

Përgatiti: Beqir Sina/INA

“Mbi 700 shqiptarë janë pjesë e organeve amerikane të zbatimit të ligjit, ka në Shtëpinë e Bardhë dhe FBI!” kështu të paktën ka thënë një oficer i lartë në një intervistë për Zërin e Amerikës.

Ishin një grup shqiptarësh inisiatorët që e nisi të parët, mbledhjen së bashku në një shoqatë, duke bërë bashkë rreth 120 policë shqiptaro – amerikan, që ushtronin këtë profesion në uniformat blu amerikane, shumica ishin nga Departamenti i Poliicisë në New York, por që përfshiu edhe disa policë shqiptar nga shtetet për rreth, të cilët në Bruklin themeluan shoqatën e tyre, që i vendosën emrin Shoqata, “Illyrian Society of Law Enforcement”

Kurse, kryetar i parë i kësaj shoqate, ishte zgjedhur ish oficeri i policisë me gradën Kapiten z. Flamur Cani, i cili kishte punuar afro 25 vjet në NYPD (Departmenti i Policisë së New York-ut).

Pas tij e mori drejtimin e kësa shoqate oficeri i lart Ylli Dautaj, me gradën Lejtnant në NYPD – duke u zvendësuar mbas përfundimit të dy mandateve me oficeren policisë Jacqueline Marku.

Oficeria e policisë Jacqueline Marku, një oficere shembullore e njohur për angazhimin e saj të palëkundur, thuhet në motivacion u gradua në pozicionin e çmuar të detektivit, falë një njohje e përpjekjeve të saj të pandërprera në shërbim të komunitetit.

Në mënyrë të ngjashme, për aftësitë dhe përkushtimin e jashtëzakonshëm është një tjetër policë shqiptar në Departamentin e Poliicisë në New York – NYPD, Mikeljan Agolli I cili u shpërblye me një ngritje në gradën Detektiv të klasës së dytë.

TË FUNDIT
10 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
19 orë
"Si shqiponjë në stadium", fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund
19 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
1 ditë
17 vjet burg për shqiptarin nga Maqedonia që vrau gruan në Zvicër
1 ditë
Burek King-u i shqiptarëve e humb betejën ligjore me Burger King

ME TE LEXUARA

1 ditë
Burek King-u i shqiptarëve e humb betejën ligjore me Burger King
1 ditë
17 vjet burg për shqiptarin nga Maqedonia që vrau gruan në Zvicër
19 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
19 orë
"Si shqiponjë në stadium", fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund
10 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

LEXO MË SHUMË

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

17 vjet burg për shqiptarin nga Maqedonia që vrau gruan në Zvicër

burek king

Burek King-u i shqiptarëve e humb betejën ligjore me Burger King

nefail maliqi

Tribune de Genėve: Një gazetar shqiptar në Gjenevë kërkon ngritjen e bustit të heroit zviceran Guillaume Tell në Kosovë

Uljan Sharka

Një djalosh shqiptar krijon kompaninë e parë të Inteligjencës Artificiale në Itali me vlerë mbi 1 miliardë dollarë

IMG_2979

Konsullata e Kosovës në Nju Jork, shënoi 25-vjetorin e Çlirimit të Kosovës

IMG_2986

Kosova me 10 medalje në finalen e NEO – shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë

INFO

NA NDIQ