Shqiptarëve i duhet Front ProShqiptar dhe kunder korrupsionit e krimit!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2023

Shkruan Fejzi Hajdari

Para Frontit Evropian, shqiptarëve i duhej Front ProShqiptar dhe kunder korrupsionit e krimit!

Para se te jemi europianë, ne jemi shqiptarë. Rrjedhimisht, duke qenë shqiptarë ne duhet te angazhohemi, mbi gjitha, ta zgjidhim çeshtjen tone kombetare ne Maqedonine Veriore, me qellim qe ne Europe te hyjme me tamam si shqiptarë europianë dhe jo te diskriminuar. Apelet per “Front te perbashket Europianë” asnjehere shqiptaret nuk i kane kontestuar, sepse, orientimi i tyre gjithmone ka qene i njejte:

ProEuropiane dhe ProAmerikë”. Shqiptarëve sot në Maqedoninë e Veriut ju nevojiten Front ProShqiptarë dhe sidomos Front kundër korrupsionit dhe krimit. Këto janë kriteret të cilët do t’i vlerësonte BE’ja dhe sidomos qytetarët shqiptarë në veçanti…

Prandaj, të habisin këto apele për front të tillë, ndërkohë që asnjëhërë, ama bash ASNJEHERË, inicuesit e ketyre iniciativave, nuk i kemi dëgjuar duke për thirrje publike për “Front ProShqiptar”!. Domethënë të kishin ngritur një iniciativë kunder formulimit OFENDUES KUSHTETUES për shqiptarët si “popull 20 per qind”.

Asnjehere nuk kishte asnje iniciative bashkimi te partive shqiptare per zyrtarizimin e gjuhe shqipe, njesoj si maqedonishtja (ose serbishtja në Kosovë ku ka 3 % serbë). Nuk kishte iniciative per nderprerjen e montimit te proceseve gjyqesore kur shqiptaret e pafajshem dënohen dhe vuajnë me dhjetra vite, disa prej të cilëve edhe ndërrojnë jetë duke vuajtur dënime, si rasti i Rexhail Qerimi (rasti Alfa). Asnjehere nuk kishte FRONT PER ZGJIDHJEN E STATUSIT TE USHTAREVE TE UCK’së…

Si qytetarë i thjeshtë t’i habitesh kur dëgjon apele për fronte europiane në momentin kur ambasadorja e SHBA’ve në Shkup, paralajmëron luftë të ashpër kundër korrupsionit dhe krimit në Maqedoninë e Veriut. Habitesh se pse para kësaj, dy dekada me radhë nuk kishte asnjë apel ose iniciativë kur shqiptarët rrezikoheshin edhe fizikisht në rrugë, në shtëpitë e tyre, sic ishte rasti i rrahjes së nxënësve shqiptarë, pastaj rasti i Radishanit dhe Gjorce Petrovit…

Duke qenë argumentet dhe situata reale shumë e disfavorshme për shqiptarët sot në Maqedoninë e Veriut, qoftë në aspektin politik (statusin juridiko-kushtetues), ekonomik, social…, të habisin këto APELE ABSURDE! Gjithsesi se qëllimi është lehtë i lexueshem, por absurditeti i të tillave apele, sikur ta tall intelegjencën. Prandaj , këto apele më shumë të duken se janë të dimenzionit mjegullues sesa të dimenzionit praktik.

Front Europian? Kujt dhe pse? Kush eshte kunder ketij fronti? Cili shqiptar?

TË FUNDIT
6 minuta
Pas debaklit në Kombet e Bashkuara, Vuçiq mbështillet me flamurin e Serbisë
14 minuta
Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar
30 minuta
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
1 orë
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
2 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

ME TE LEXUARA

1 ditë
QMK: Rekomandojmë që mos të pihet ujë në rajonin e Kumanovës
14 orë
Babai dhe dy djemtë e tij të plagosur në Pejë, publikohen emrat e tyre
1 ditë
Dogana e Maqedonisë sekuestron 1.7 tonë medikamente të dëmshme për shëndetin e qytetarëve
10 orë
A do ta vazhdojë rrugëtimin politik në LSDM? Bytyqi: Takohem me të gjitha palët e arenës politike
1 ditë
Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë
5 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë
1 ditë
Mexhiti do të jetë zvkryeministër i parë dhe do ketë edhe Ministrinë e Ekologjisë

LEXO MË SHUMË

vucic

Pas debaklit në Kombet e Bashkuara, Vuçiq mbështillet me flamurin e Serbisë

Arben Taravari3

Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar

izet mexhiti

Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

INFO

NA NDIQ