Shqiptari 33 vjeçar dënohet me 13 vjet burg në Gjermani

Picture of INA
INA

23/06/2024

Pas të shtënave me armë zjarri në komunitetin e drogës në St. Pauli, një 33-vjeçar u dënua me 13 vjet burg nga Gjykata e Rrethit të Hamburgut për tentativë vrasje dhe lëndim të rëndë trupor.

Prokuroria publike kishte kërkuar 13 vjet e gjashtë muaj burg për 33-vjeçarin, ndërsa mbrojtja kishte argumentuar një dënim jo më shumë se pesë vjet burg.

Sipas mendimit të gjykatës, shtetasi shqiptar goditi një burrë tjetër në një bar-rostiçeri në Reeperbahn në prill të vitit të kaluar dhe e qëlloi në stomak me qëllim për ta vrarë, njoftoi të premten një zëdhënëse.

I pandehuri dhe shoqëruesi i tij – i cili tashmë ishte dënuar me dhjetë vjet burg në një gjyq të veçantë në nëntor të vitit të kaluar – ishin grindur më parë me viktimën e mëvonshme për pazaret e drogës.

33-vjeçari „lejoi një konflikt të përshkallëzohej në një pikë kërcënuese për jetën për t’u hakmarrë për një fyerje të perceptuar ndaj nderit“, tha kryetari i trupit gjykues.

Sipas të pandehurit, viktima në debat ka fyer familjen e tij, transmeton portali Shtegu. Gjykatësi foli për një „grup njerëzish të ngjashëm me mafien“ me „vlera në dukje arkaike“.

Tashmë i dënuari kishte pranuar rrethanat e jashtme të krimit gjatë gjykimit – ishte regjistruar edhe nga dy video kamera të instaluara në bar-rostiçeri. Prokuroria publike kishte kërkuar 13 vjet e gjashtë muaj burg për 33-vjeçarin, ndërsa mbrojtja kishte argumentuar një dënim jo më shumë se pesë vjet burg.

TË FUNDIT
5 orë
Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre
5 orë
Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’
1 ditë
E rëndë në Greqi, 45-vjeçarin shqiptar e zë korrenti nga makina e krasitjes, gjendet i vdekur në arë
1 ditë
U kap duke bërë “drifta” me BMW-në e tij, shqiptari nga Kosova arrestohet në Zvicër
3 ditë
Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën

ME TE LEXUARA

1 ditë
U kap duke bërë “drifta” me BMW-në e tij, shqiptari nga Kosova arrestohet në Zvicër
1 ditë
E rëndë në Greqi, 45-vjeçarin shqiptar e zë korrenti nga makina e krasitjes, gjendet i vdekur në arë
5 orë
Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’
5 orë
Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre

LEXO MË SHUMË

greqi policia

Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre

islam alijaj

Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’

ambulanca-sk

E rëndë në Greqi, 45-vjeçarin shqiptar e zë korrenti nga makina e krasitjes, gjendet i vdekur në arë

policia zvicer

U kap duke bërë “drifta” me BMW-në e tij, shqiptari nga Kosova arrestohet në Zvicër

gjermani-kufi

Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën

vjosa osmani

Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)

policia gjermane gjermani

Vdes një shqiptar në Gjermani, dyshohet për vrasje

trump sulm

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

greqi policia

Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin

INFO

NA NDIQ