Shqiptari i parë që ka fituar medaljen e artë në Lojrat Olimpike është Shaban Trstena

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/01/2023

Saimir Z. Kadiu

Ai ka fituar medaljen e arte ne Lojrat Olimpike te Los Angeles ne vitin 1984 ne mundjen e lire ne peshen 52 kg (kuptohet duke qene sportist i ish Jugosllavise).

Trstena i lindur ne Shkup, 58 vjet me pare, me 1 janar 1965 eshte ende medalisti i arte me i ri (19 vjec) qe fiton nje medalje te tille ne mundje ne nje Olimpiade…

Ne Olimpiaden e Seulit ne vitin 1988, Trstena fitoi medaljen e argjendit.

Trstena ka qene edhe dy here Kampion i Evropes ne vitet 1984 dhe 1990.

Gjate karrieres se tij ka fituar 715 ndeshje ne 741 te zhvilluara.

Ka marre pjese ne 42 turne te nivelit nderkombetar duke fituar 30 medalje te arta.

… dhe ne menyre paradoksale kur u kthye nga Los Angeles me medaljen e arte olimpike ne aeroportin e Shkupit e priten 20 veta, kryesisht familjaret e tij. Asnje autoritet jugosllav nuk ishte ne pritjen e kampionit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

akil

Arrestohet Akil Gjakova

mbape real

Mbappen e pyesin mos ka ndërruar mendje për largimin, kjo ishte përgjigja e sulmuesit francez

arteta

Arteta uron Alonson dhe Xhakën pas triumfit të titullit

barcelona

Barcelona refuzon një ofertë të majme për Raphinhan, kërkon 20 milionë më shumë

myrto uzuni

Uzuni, një snajperist nga njëmbëdhjetë metra

anceloti

Ancelotti: Guardiola të jetë i qetë, nuk do të bëj magji

xavi

Xavi fajëson gjyqtarin: Liga e Kampionëve për ne përfundoi shkaku i gabimit të tij, ishte katastrofal

Borusia Dortmund

Dortmundi në gjysmëfinale, eliminon Atleticon

ps mbappe

PSG-ja përmbys Barcelonën me fitore bindëse dhe kalon në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve

INFO

NA NDIQ