Shqiptari i vrarë sot në Mali të Zi, kishte kërkuar statusin e dëshmitarit, ka ofruar informacione për disa vrasje

INA
INA

27/02/2024

Edmond Mustafa, i vrarë sot në Tivar, më 27 mars 2022, është marrë në pyetje në ambientet e Departamentit për Kundër Krime të Rënda të Administratës Policore të Malit të Zi dhe në atë kohë ka kërkuar statusin e dëshmitarit të bashkëpunëtorit në duke ekspozuar vrasje të rënda dhe krime të tjera të kryera nga anëtarët e Shkaljar dhe të klanit Kavac.

Përkundër faktit se policia edhe atëherë e dinte se Mustafa ishte një person me interes të sigurisë me histori të trashë, i cili pranoi pjesëmarrjen e tij në disa vrasje dhe përshkruan në detaje shumë vrasje të tjera dhe emëroi autorët dhe porositësit e tyre, ai nuk u arrestua asnjëherë ose ngarkoi statusin që kërkonte.

Informacionet dhe përmbajtjen e seancës së Mustafës, të cilat portali M i publikoi vitin e kaluar, i posedonin të gjitha institucionet kompetente shtetërore.

Intervista që policia ka zhvilluar me Mustafën më 27.03.2022 është bërë me kërkesë të tij dhe si arsye për t’iu drejtuar këtij departamenti ka deklaruar se siguria e tij është kërcënuar nga anëtarë të grupit të organizuar kriminal “Barska” (degë e Klani Škaljar), anëtar i të cilit ai është, por edhe nga anëtarët e OKG kundërshtare “Kavaçi”. Në bisedën e Mustafës me anëtarët e Departamentit për Ndalim të Veprave të Rënda Penale, sipas procesverbalit, ka marrë pjesë edhe prokurori special i shtetit të atëhershëm Sasha Çagjenoviq.

Ai foli edhe për mbledhjen e kreut të OKG Shkaljari, ku u organizua vrasja e anëtarëve të OKG Kavaç. Mustafa ka deklaruar se disa ditë para vrasjes së Srgjan Vllahoviqit është mbajtur një takim në Jaz afër Budvës, në të cilin kanë marrë pjesë: Igor Dedoviq, Jovica Vukotiq, Minja Shakoviq, Stevan Stamatoviq, ku ka marrë pjesë edhe ai. Në takim është biseduar se kush duhet të vritet nga klani rival – klani Kavaka, dhe është rënë dakord që të vritet Srgjan Vllahoviqi, sepse ai u transmetonte anëtarëve të grupit Kavaka informacione për lëvizjet e tyre. Pastaj Jovica Vukotiqi kërkoi nga Stefan Jankoviq që ta kryente vrasjen dhe e financoi atë vrasje.

Sipas të dhënave, Mustafa ka specifikuar rolin e tij në dy krime të rënda: vrasjen e Sllobodan Sharanoviqit dhe vrasjen e Ivan Labanit.

“Në dëshminë e tij Edmond Mustafa ka bërë të ditur se ka marrë pjesë personalisht në vjedhjen e një automjeti “BMË” në Tivar, me të ndjerin tani Damir Hoxhiq, si dhe se automjeti i vjedhur më vonë është përdorur për të vrarë Sllobodan Saranoviqin në Budva. Mustafa ka bërë të ditur se ka marrë pjesë në gjurmimin dhe raportimin e lëvizjeve të Laban Ivanit në Tivar, si dhe se pas vrasjes së Labanit ka marrë pjesë në heqjen e motoçikletës së përdorur në vrasjen e Labanit. Mustafa ka bërë të ditur se ka një foto të motoçikleta e përdorur në vrasjen e Laban Ivanit”, kanë theksuar anëtarët e këtij Departamenti.

Më pas Mustafa deklaroi se donte të tregonte vullnetarisht gjithçka që dinte për veprat kriminale të kryera nga organizata kriminale së cilës i përkiste, sikur të kishte informacion për autorët dhe motivet e veprave të mëposhtme kriminale:

– vrasja e Srgjan Vllahoviqit, e kryer më 10 prill 2016. në Kotorr;

– vrasja e Tomasheviq Bozhidar, e kryer më 6 gusht 2016. vite në Tivar;

– vrasja e Vukoslavceviq Zheljko, e kryer më 8 shtator 2016. vite në Tivar;

– vrasja e Ivan Laban, e kryer më 31 tetor 2016. vite në Tivar;

– vrasja e Sllobodan Sharanoviqit, e kryer më 11 mars 2017. vjet në Budva;

– Vrasja e Marko Jovanoviqit, i cili, sipas Mustafës, u vra pasi kishte kryer një vrasje të dyfishtë në Podgoricë, dhe më pas trupi i tij ishte hedhur fshehurazi në një nga gropat në zonën e komunës së Tivarit;

– vrasja e Jovan Klisiqit, e kryer më 1 nëntor 2019. vite në Tivar;

– Zhdukja e Filip Marjanoviqit dhe Vukashin Gošoviqit, shtetas të Republikës së Serbisë, të cilët, sipas Mustafa, u rrëmbyen, u torturuan, u morën në pyetje dhe përfundimisht u vranë në komunën e Danilovgradit;

– Zhdukja dhe vrasja e Sjeklloq Markos, të cilit sipas Mustafës i është hequr jeta, pas së cilës trupi i tij është fshehur në një vend të panjohur për të në zonën e komunës së Tivarit”, thuhet në procesverbali i bërë gjatë intervistës së anëtarëve

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

08640000-0a00-0242-2f7c-08d9c5599401_w408_r1_s

Irani nis dronë drejt Izraelit si shenjë hakmarrjeje

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

INFO

NA NDIQ