Pse një shqiptar me vetëdije zgjedh t’a mohoj shtetësinë e Kosovës?

Picture of INA
INA

05/08/2023

Botuesja e Kohës Ditore, Flaka Surroi në kolumnën e saj të përjavshme shkruan për një fenomen të çuditshëm, mohimin e shtetësisë së Kosovës nga disa qytetarë të Kosovës.

“…Ajo që nuk është e qartë se përse një shqiptar i Kosovës, me vetëdije, zgjedh ta mohojë shtetësinë e Kosovës që na kushtoi aq shumë mund e viktima për ta realizuar. Të marrësh pasaportë të Serbisë, në të cilën vendbanimi të paraqitet Beograd, Nish, Valevë, Kralevë e shteti Serbi, nuk e besoj se do t’ia vriste kujt veshin fort. Por ta marrësh një letërnjoftim a pasaportë, në të cilën shkruan “Pec”, “Djakovica”, “Prizren”, “Gnjilane”, etj. dhe në fund shteti “Srbija”, është pranim, me dokument e me vulë, të preambulës së Kushtetutës së Serbisë – se Kosova është pjesë e saj dhe se qytetet tona janë në fakt qytete të Serbisë…”, ka shkruar Flaka ndër të tjera. (INA)

TË FUNDIT
4 orë
Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë
9 orë
Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar
10 orë
Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)
19 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
1 ditë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit
19 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
10 orë
Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)
9 orë
Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar
4 orë
Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë

LEXO MË SHUMË

Keshilli-Evropian-flamuri-rus-

Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë

liqeni i ujmanit

Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar

faton

Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)

liridona shala faton hajrizi e dashura

Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

ujmani

Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

arianit koci

Koci: Jam i gatshëm të shkoj në Serbi, nëse më autorizon familja e Faton Hajrizit dhe shteti

albulena haxhiu

Haxhiu s’i beson Serbisë se është vrarë Faton Hajrizi, e dënon vrasjen e policit në Lloznicë

faton hajrizi

Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua

ganimete musliu

Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët

INFO

NA NDIQ