Shqiptari përballet me racizmin e policit gjerman, dalin pamjet (VIDEO)

Një video është përhapur nëpër mediat gjermane, ku në vitin 2020, shihet një oficeri policie duke e fyer në mënyrë raciste një shqiptar, duke i thënë ‘kthehuni në vendin tuaj të qelbur”. 

Policia në Gjermani ka konfirmuar që videoja është e vërtetë, ndërsa hetimet kundër oficerit tashmë kanë nisur, shkruan osthessen-news.de, transmeton Gazeta Express.

Kjo video u bë virale në rrjetin social Tik Tok, ku mes një debati verbal dëgjohet polici duke i thënë “Hiqni celularin tuaj të ndyrë”.

Shqiptari i thotë: JO, ndërsa polici i kthehet i zemëruar: Ik o mik përndryshe do ta humbas veten’. Pastaj përsëri i kthehet shqiptarit duke i thënë: ‘Kthehu në vendin tënd të qelbur.

E gjithë incidenti ka ndodhur padyshim dy vjet më parë në qytetin qendror Hessian – por video është bërë virale që nga e hëna dhe është komentuar më shumë se 1900 herë. Shefi i Policisë, Bernd Paul ka thënë se deklaratat e oficerit të policisë janë raciste dhe mosrespektuese.

“Ju siguroj se sekuenca e videos më prek mua. Një deklaratë e tillë raciste ndaj një qytetari është plotësisht e papranueshme. Prandaj, selia e policisë në Hessen Qendrore ka nisur menjëherë hetimet zyrtare dhe disiplinore. Qëllimi ynë është që të gjithë qytetarët t’i trajtojmë me respekt dhe tolerancë, edhe në situata të vështira”, tha shefi i policisë.

Ndërkohë, punonjësi i policisë në fjalë është identifikuar – bëhet fjalë për një 34-vjeçar nga Giessen, i cili gjithashtu është ende aktiv në shërbim.

Për ta parë videon, klikoniKËTU.