Shqiptarja nga New York: Edhe amerikanët duan të mësojnë shqip

Iliria News Agency
Iliria News Agency

11 Prill, 2023

Sipas një njoftimi të Harvard Magazine, pikërisht ky universitet në Masaçusets, SHBA, e ka shtuar gjuhën shqipe si pjesë të kurrikulës së gjuhës.

Edona Cosoviç, studente shqiptare nga Mali i Zi tha në një intervistë tha se edhe amerikanët kanë shfaqur interes për të mësuar gjuhën shqipe.

Ajo u shpreh se deri tani janë dy nxënës në klasën e shqipes, por ka edhe amerikanë që ajo njeh që duan të mësojnë gjuhën shqipe në vjeshtë, kur të nisë edhe kursi i ri.

“Janë njerëz që dinë shumë gjuhë dhe duan të mësojnë edhe gjuhën shqipe. Shqiptarët po i shohin si njerëz të ndershëm që punojnë shumë. ka shumë shqiptarë në Nju Jork, prindërit e mi flasin shumë mirë shqip, unë e kam pasur pak të vështirë me gjuhën”, tha ajo.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shkolla-nxenes-klasa

Nisin aplikimet për certifikimin e mësuesve shqiptarë në Diasporë

Europoli

Europol arreston 33 persona, mes tyre dhe shqiptarë – Sekuestrohen 18.5 milion euro

policia-italiane

Aksident i rëndë në Itali, 37 vjeçarja shqiptare përfundon në spital

vetura kasamit zjarri

Gazetarit shqiptarë në Zvicër i digjet vetura, por fatmirësisht shpëton

avion-zvicer

Qytetari i Kosovës dëbohet 10 vjet nga Zvicra, ja arsyeja

austri

Përleshje mes shqiptarëve dhe serbëve në Austri

vatra

Tre breza tek Vatra ! Emocion dhe krenari…, “50-vjet nga Revolta e Spaçit”

gomone-emigrant-azil-britani-angli

Qeveria britanike nis fushatën reklamuese për të penguar emigrantët shqiptarë të shkojnë në Britani

joe haliti nazar mehmeti texas teksas

SHBA/Texas: Dhoma e Përfaqësuesve Rezolutë, për shqiptarin Joe Haliti për kontributin e tij në komunitet

INFO

NA NDIQ