Shqiptarja Sabrina Vela nxënësja më e mirë (Valedictorian) në shkollë të mesme, Staten Island

Picture of INA
INA

11/06/2024

Nga Keze Kozeta Zylo

Nxënësja e shkëlqyer Sabrina Vela është Valedictorian (nxënësja më e mirë) për diplomimin e saj në shkolle të mesme në St. Joseph Hill Academy, Staten Island.

Shumë urime për ju e dashur Sabrina dhe prindërve tuaj të mrekullueshëm Nina dhe Xhemal Xhimi Vela!

Jam shumë e lumtur dhe tejet krenare që të ishja mësuesja juaj në klasën e më të rriturve në vitin akademike 2014-2015 në Shkollën Shqipe “Alba Life”, Staten Island. Ti vije me zellin e madh për të mësuar Gjuhën Shqipe. Sa herë jua kishja shprehur prindërve për inteligjencën tuaj, vëmendjen e jashtëzakonshme dhe korrektesinë e një nxënëseje shumë të rregullt. Dua të sjellë një detaj kur ne festonim të gjithë së bashku 102 Vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë në Shkollën Shqipe në Manhattan dhe dukej sikur Manhattani oshëtiu.

Klasa ime kishte program të caktuar si të gjitha shkollat e tjera, Sabrinës i kishja dhënë poezinë: “Flamuri me Shqiponjë”. Sa bukur e interpretoi, rrëmbeu duartrokitjet e publikut. E përqafova dhe i thashë: Ju jeni e ardhmja e Diasporës, ndërsa Dr. Valbona Zylo Watkins shkruajti në F/B në foton e saj: Sabrina duke iu treguar të ftuarve se si u ngrit Flamuri nga Ismail Qemali, në vitin 1912.

Nuk ka më krenari për Shkollën Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit të shoh nxënësit e saj duke ngjitur majat dhe ne t’i ndjekim duke i duartrokitur me shumë dashuri.

Sa me emocion e dëgjova fjalimin e saj para të gjithë nxënësve, mësuesëve, të ftuarve dhe drejtuesve të shkollës, ishte një fjalim impresionues që flet qartë për një të ardhme të ndritur që e mirëpret përpara.

Fluturo Shqiponjë e Diasporës, fluturo hapesirave te dijes pafund dhe mos u ndal kurrë!

10 Qershor, 2024

Staten Island, New York

TË FUNDIT
1 ditë
Gjermania edhe më shumë do t'i lehtësoj masat për punëtorët e huaj të kualifikuar
4 ditë
Ky është vendi evropian për të jetuar, pushimi vjetor deri 5 javë dhe rroga mesatare deri 5.000 euro
5 ditë
Përleshje mes tifozëve anglezë dhe atyre serbë, shkak janë bërë shqiptarët (VIDEO)
6 ditë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
6 ditë
"Si shqiponjë në stadium", fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

ME TE LEXUARA

1 ditë
Gjermania edhe më shumë do t'i lehtësoj masat për punëtorët e huaj të kualifikuar

LEXO MË SHUMË

viza gjermane

Gjermania edhe më shumë do t’i lehtësoj masat për punëtorët e huaj të kualifikuar

danimarka kopenhagen

Ky është vendi evropian për të jetuar, pushimi vjetor deri 5 javë dhe rroga mesatare deri 5.000 euro

perleshje tifozet serb

Përleshje mes tifozëve anglezë dhe atyre serbë, shkak janë bërë shqiptarët (VIDEO)

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

17 vjet burg për shqiptarin nga Maqedonia që vrau gruan në Zvicër

burek king

Burek King-u i shqiptarëve e humb betejën ligjore me Burger King

nefail maliqi

Tribune de Genėve: Një gazetar shqiptar në Gjenevë kërkon ngritjen e bustit të heroit zviceran Guillaume Tell në Kosovë

INFO

NA NDIQ