Shtatë simptoma që tregojnë mungesën e hekurit në trup

Picture of INA
INA

06/11/2023

Hekuri është një lëndë ushqyese thelbësore që trupi e përdor për të prodhuar qeliza të kuqe të gjakut, të cilat transportojnë oksigjenin nga mushkëritë në pjesën tjetër të trupit.

Sipas një raporti të “New York Times”, të publikuar në fillim të këtij muaji, më shumë se një e treta e grave nën moshën 50-vjeç vuajnë nga mungesa e hekurit.

Menstruacionet dhe shtatzënia janë dy arsyet kryesore, dhe mungesa e hekurit mund të ketë pasoja të rënda, duke përfshirë uljen e imunitetit dhe funksionet njohëse, shkruan Best Life.

Megjithatë, mungesa e hekurit shpesh nuk njihet.

Këto janë disa nga shenjat e heshtura që mund të vuani nga mungesa e hekurit:

“Simptomat e mungesës së hekurit shpesh janë jospecifike dhe të paqarta”, raporton “New York Times”. Një nga këto shenja të paqarta përfshin gulçim ose gulçim.

Mjegull e trurit

Hekuri është i nevojshëm për të transportuar oksigjenin në tru, dhe mungesa e hekurit mund të shkaktojë mjegull të trurit.

Lodhja

Lodhja dhe dobësia mund të jenë gjithashtu rezultat i mungesës së hekurit, thotë Klinika e Cleveland.

Marramendje dhe vjellje

“Marramendja dihet se është simptoma më e madhe e mungesës së hekurit”, thotë klinika amerikane “North Houston Internal Medicine”. “Pasi të kalojë marramendja, mund të ndjeni një dhimbje koke të fortë”.

Arsyeja për këtë është se nuk ka rrjedhje të mjaftueshme të gjakut në tru, gjë që bën që enët e gjakut të fryhen. Pra, nëse ndiheni sikur koka po ju pulson dhe nuk mund të përqendroheni, ka të ngjarë që enët tuaja të gjakut të presin oksigjen.

Rritja e ndjeshmërisë ndaj të ftohtit

Kur ju mungon hekuri, mund të bëheni anemikë. “Njerëzit me anemi nuk kanë mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut, të cilat transportojnë oksigjen në të gjithë trupin. Pa oksigjen të mjaftueshëm, qelizat tuaja mund ta kenë më të vështirë të përballojnë të ftohtin”, shpjegon organizata shëndetësore amerikane “Henry Ford Health”.

Lëkurë të zbehtë

Zbehja mund të jetë shenjë e niveleve të ulëta të hekurit, thonë ekspertët. Është pasojë e uljes së qarkullimit të gjakut në lëkurë.

Çrregullime të ritmit të zemrës

“Kjo mund të jetë një përvojë e frikshme dhe është një shenjë që zemra juaj po punon më shumë për shkak të niveleve të reduktuara të oksigjenit në gjak”, thotë shërbimi spitalor Advanced ER në Dallas.

TË FUNDIT
2 ditë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës
2 ditë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
4 ditë
Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni
5 ditë
Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!
7 ditë
Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

rexhep memedi taravari

Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

boronica dredheza peme

Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni

mjeke

Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!

Klinika Shkupi Spitali Shkup

Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

ushqim2-707x383-600x360

Ajo që hamë në të 40-at formon cilësinë e jetës në të 70-at. 5 këshillat

UJI

Sa gota ujë duhet të pini në ditë?!

taravari mjeket

Spitali i Tetovës, prioritet i ministrisë së Shëndetësisë

spitali shqiperi onkologji

Edhe Shqipëria me skandal në onkologji: Terapinë për kimioterapi nga publikja, i kanë shitur te qendrat private

INFO

NA NDIQ