Shtatë të plagosur pas sulmit rus në Kiev

INA
INA

21/09/2023

Kryetari i bashkisë së Kievit Vitali Klitschko tha përmes kanalit të tij zyrtar Telegram se një 18-vjeçare dhe një vajzë 9-vjeçare u dërguan në spital pasi Rusia kreu një sulm me raketa kundër Kievit në orët e para të 21 shtatorit. Pesë të tjerë ishin raportohet i plagosur në lagjen Darnytskyi të Kievit pasi mbeturinat shkaktuan një zjarr në një pikë karburanti dhe thyen xhamat e ndërtesës dykatëshe aty pranë, përcjell Bota sot.

Mbrojtja ajrore ishte në punë në kryeqytet nga ora 4 e mëngjesit deri në 6:40 të mëngjesit me orën lokale. Alarmi për sulm ajror ishte aktiv në të gjitha rajonet e Ukrainës.

Disa shpërthime u dëgjuan gjithashtu në lagjet Holosiivskyi të qytetit dhe reaguesit e parë u dërguan gjithashtu në rrethet Sviatoshynskyi dhe Shevchenkivskyi.

Më herët, Forcat Ajrore paralajmëruan se Rusia kishte lëshuar raketa lundrimi drejt Oblastit të Kievit dhe rajoneve të tjera.

Shpërthime u raportuan gjithashtu në Kharkiv dhe Rivne.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Putin Yekaterina Duntsova

Kush është 40-vjeçarja që sfidon Putin, synon të rrëzojë nga froni kreun e Kremlinit

biden trump

Trump: Biden është kërcënimi i vërtetë për demokracinë, jo unë

izrael tel aviv gaza

Forcat izraelite të Mbrojtjes: Mbi 100 ushtarë izraelitë të vrarë që nga operacioni tokësor

serbet rusi mercenar serb

Rusia ka humbur 338,820 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

INFO

NA NDIQ