Shtëpi dhe rrugë të vërshuara, moti i ligë shkaktoi kaos në RVM

Picture of INA
INA

27/06/2024

Janë vërshur shtëpi, rrugë, ka pasur raportime edhe për ndërprerje të energjisë elektrike, pas stuhisë së djeshme që i kaploi rajonin e Shkupit, Kumanovës dhe Tetovës.

Në numrin e vetëm të thirrjeve për raste urgjente 112 në Qendrën për Menaxhim me Kriza (QMK), ishin raportuar, ndërsa edhe më tutje raportohen, sipërfaqe të vërshuara, oborre, bodrume, shtëpi, objekte, drunj të rënë, shtylla elektrike, çati të dëmtuara, ulluqe, automobilë dhe të ngjashme.

“Të gjitha informacionet ishin selektuar në mënyrë adekuate dhe u ishin dërguar vetqeverisjeve lokale dhe shërbimeve dhe institucioneve kompetente”, potencojnë nga QMK sot në mëngjes.

Gjatë natës pas stuhisë që goditi rajonin e Shkupit, ka pasur gjashtë raportime për drunjt të rënë dhe të përkulura dhe degë të thyera, katër përçues të thyer, shtylla të përkulura dhe probleme të tjera me kabllot elektrike dhe telefonike, tetë shtëpi të përmbytura, përmbytje të bodrumeve dhe garazheve – 12, për rrugë të përmbytura – pesë, për probleme në furnizimin me energji elektrike – tre, për çati të dëmtuara, xhama të thyer dhe çati dhe ulluqe të shkëputura nga shtëpitë dhe ndërtesat – katër dhe po aq për automjetet e dëmtuara të udhëtarëve.

Në komunën e Kumanovës, gjithashtu, ka pasur numër të madh të raportimeve për drunj të rënë dhe rrugë të vërshuara në shumë lagje. Por edhe për sipërfaqe, oborre, hapësira të bodrumeve dhe objekte përdhesë dhe shtëpi të vërshuara.

Sipas të dhënave, pas reshjeve të mëdha të shiut në territorin e Tetovës, ishte bllokuar rruga lokale për fshatin Vicë në Malin Sharr, si dhe rruga në kazermën e Tetovës që ishte i stërmbushur me ujë dhe ku ka pasur një veturë të bllokuar. Janë evidentuar kanalizime të bllokuara në pjesën e sipërme të qytetit dhe në Reçicë të Madhe. Sasi të madhe të ujit ka pasur në shtëpi të vërshuara, në oborre dhe në bodrume.

“Shtabi komunal i krizës ishte aktiv dhe nga NPK “Kanalizimi” nga Tetova dhe shërbimet e tjera komunale kompetente dhe institucione dërgonin ekipe dhe individë në intervenim”, shkruan në kumtesë.

Bëhet thirrje për kujdes para dhe gjatë kohës së paqëndrueshmërisë së paralajmëruara lokale të motit.

Sipas paralajmërimit nga DPHM, deri nesër moti do të jetë i ndryshueshëm – i paqëndrueshëm, më i freskët, me shi të rrëmbyeshëm dhe bubullima.

Për fundjavë pritet që moti të jetë i qëndrueshëm dhe më i nxehtë, ndërsa bubullima të reja dhe shi të rrëmbyeshëm priten nga e hëna në orët e vona të pasdites.

TË FUNDIT
23 minuta
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
3 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
5 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
5 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
5 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
11 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
1 ditë
BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari
9 orë
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
1 ditë
26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut
9 orë
Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu
1 ditë
Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc
7 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
1 ditë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

LEXO MË SHUMË

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

ahmeti-kasami-696x336-1

Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu

INFO

NA NDIQ