Shtëpia e Bardhë: Biden do të takohet me Zelenskyn në Francë dhe Itali

Picture of INA
INA

05/06/2024

Presidenti amerikan Joe Biden do të takohet me homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelensky gjatw përkujtimit të zbarkimit të Normandisë dhe më pas në samitin e G7 në Itali. Lajmi u njoftua nga Shtëpia e Bardhë menjëherë pas largimit të presidentit amerikan për në Francë.

“Gjatë udhëtimit të tij në Normandi, (Biden) do të ketë mundësinë të flasë me Presidentin Zelensky për të diskutuar situatën në Ukrainë dhe se si ne mund të vazhdojmë të thellojmë mbështetjen tonë për Ukrainën”, u tha gazetarëve amerikanë për sigurinë kombëtare, këshilltari i sigurisë, Jake Sullivan në bordin e Air Force One.

Gjithashtu Shtëpia e Bardhë njoftoi se Shtetet e Bashkuara nuk kanë plan për të dërguar trajnerë ose trupa ushtarake në Ukrainë.

TË FUNDIT
8 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
1 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
2 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
3 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej
3 ditë
Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
8 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

LEXO MË SHUMË

gazprom

Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

Mette Frederiksen 1

Sulmohet kryeministrja e Danimarkës, një burrë e qëllon me grusht në rrugë, ja si paraqitet gjendja e saj

INFO

NA NDIQ