Shtetas të Maqedonisë evakuohen nga Sudani

Iliria News Agency
Iliria News Agency

30/04/2023

Gjatë ditës së djeshme janë evakuuar katër shtetas të Republikës së Maqedonisë së Veriut nga Sudani, që është i pushtuar nga konfliktet ushtarake.

“Evakuimi u krye me ndihmën e Arabisë Saudite, për të cilën është shprehur mirënjohje.

“Qytetarët e evakuuar të Republikës së Maqedonisë së Veriut aktualisht ndodhen në qytetin e Jeddah të Arabisë Saudite. Ambasada jonë në Abu Dhabi është në komunikim të vazhdueshëm me autoritetet atje, në drejtim të kthimit të tyre në Maqedoninë e Veriut. Deri më tani janë evakuuar gjithsej 4879 persona, nga të cilët 139 janë sauditë, ndërsa të tjerët nga 96 vende të botës, duke përfshirë Evropën, SHBA-në dhe nga rajoni ynë, përveç Maqedonisë së Veriut, janë edhe Greqia dhe Bosnjë dhe Hercegovinë.

Ministria e Punëve të Jashtme monitoron me kujdes zhvillimin e situatës në Sudan dhe është në komunikim me vendet që kanë përfaqësitë e tyre diplomatike konsullore në vend.

Me këtë rast, apelojmë tek qytetarët tanë që ndodhen në territorin e Sudanit që të kontaktojnë Ambasadën e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Abu Dhabi në numrin e telefonit +971 56 441 7532 dhe adresën elektronike [email protected]. mk, Ambasada e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Kajro në numrin e telefonit +201033615542 dhe e-mail adresën [email protected], si dhe Ministrinë e Punëve të Jashtme në numrin e telefonit SOS + 389 75 273 732 dhe adresën e mëposhtme të emailit [email protected]”, thuhet në njoftim.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

reuten

Reuten: Sanksionuam Kosovën, jo agresorin – duhen hapa ndaj Vuçiqit e Dodikut

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Do të anëtarsohem në VMRO-DPMNE nëse do të arrijnë që maqedonasit t’i përfshijnë në Kushtetutën bullgare

IMG_9497

Kongresi i LSDM zyrtarizoi kandidaturën e Pendarovskit për president

IMG_9496

IPIS demanton: Nuk kemi bërë anketë që u shpërnda sot

IMG_9478

Pritja e Taravarit në Strugë në hapjen e shtabit zgjedhor (Video)

IMG_9479

Selimi: Ndihma e shpejt në Shkup për herë të parë me shef shqiptar

David-Philips

Serbët le të shkojnë në Serbi, nëse duan të përdorin dinarin, thotë ish-zyrtari amerikan

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI me kandidatë për deputetë në njësitë 3 dhe 4, ja emrat?

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

INFO

NA NDIQ