Shtetasi i Maqedoni vodhi karburant nga kompania zvicerane, gjobitet rëndë

Picture of INA
INA

29/06/2024

Në një kompani në Aargau të Zvicrës, një punëtor u pasurua në pikën e karburantit të kompanisë duke mbushur veturën e tij private. Para se të kapej, ai e përsëriti veprën deri në 20 herë

Në mars të vitit 2023, një punëtor (33) shkoi me veturë në një lokacion kompanie në rrethin Aarau. Ai hapi portën me gjurmën e gishtit, hyri me veturë dhe u drejtua për në pikën e karburantit të kompanisë. Aty ai vodhi një badge karburanti dhe e mbushi me naftë veturën e tij private.

Shtetasi i Maqedonisë së Veriut, i cili ka qenë i punësuar që nga tetori i vitit 2022, këtë e ka përsëritur deri në 20 herë gjatë disa muajve para se të kapej, shkruan “Aargauer Zeitung”. Sipas urdhrit penal të detyrueshëm ligjor, që disponon gazeta, i akuzuari thuhet se ka vjedhur nga 40 deri në 80 litra karburant. Gjithsej janë 1 400 litra naftë me vlerë rreth 2 800 franga.

Veçanërisht e guximshme: Edhe kur punëtori ishte në pushim mjekësor në fund të gushtit 2023 dhe nuk erdhi në punë, ai vazhdoi. Ai vazhdoi të udhëtonte drejt kompanisë dhe ta shërbente vetveten, transmeton portali Shtegu. Derisa përfundimisht u kap në janar 2024. Më pas ai u pushua nga puna dhe tani u gjobit.

Burri u dënua me një gjobë me kusht prej 4 200 frangash. Parashikohet gjithashtu një gjobë prej 1 000 frangash dhe një tarifë prej 1 300 frangash. Ai gjithashtu duhet t’i kthejë punëdhënësit vlerën e mallit të vjedhur.

Një vlerësim i vitit 2019 tregon se punëtori nuk është i vetmi që ka vjedhur nga punëdhënësi i tij. Një në pesë punëtorë zviceranë thuhet se vjedhin nga kompania e tyre. Qoftë letër higjienike, stilolapsa apo pajisje zyre: shumë gjëra zhduken në xhepat e punëtorëve.

Dhe me këtë, shumë njerëz rrezikojnë punën e tyre. Vjedhja potencialisht mund të çojë në dëbim.

TË FUNDIT
53 minuta
Kamala Harris 2
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
1 orë
kazino
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
3 orë
fature-market
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.5...
3 orë
arben taravari
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë
3 orë
derivate nafta dizeli benzin
Ulen çmimet e derivateve të naftës

ME TE LEXUARA

1 ditë
moti Vapa nxehti temperaturat
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur ...
7 orë
sleep-gjumi-baby
Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit
1 ditë
Aksidenti-600x360
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
3 orë
derivate nafta dizeli benzin
Ulen çmimet e derivateve të naftës
21 orë
Biden
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
3 orë
arben taravari
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë
16 orë
Biden
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimt...
3 orë
fature-market
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.5...

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

fature-market

LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

arben taravari

Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës

sleep-gjumi-baby

Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit

Saranda

Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale

liqeni i ujmanit

Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar

Tabanoc kufi

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

INFO

NA NDIQ