Shtetasi i Maqedonisë do të paguajë gjobë prej 36 mijë frangash pasi voziti shpejt në Zvicër

ina-online
ina-online

20/10/2023

Gjykata e Lartë në Kantonin Aargau ka dënuar një shtetas i Maqedonisë së Veriut për shkak se ka vozitur me shpejtësi të madhe. Dënimi është i ashpër

Pak para Krishtlindjeve 2021, një shtetas i Maqedonisë së Veriut atëbotë 31-vjeçar në Oftringen të Zvicrës, pak më shumë e shkeli gazin e veturës. Me një Mercedes ai arriti një shpejtësi prej mbi 90 km/h në zonën 50 – dhe më pas u regjistrua.

Siç shkruan “Aargauer Zeitung”, burri po ngiste me shpejtësi më të madhe për 36 km/h. Për këtë arsye ai ka kryer veprën penale të “shkeljes së rëndë të rregullave të qarkullimit rrugor duke tejkaluar shpejtësinë e lejuar në zonat urbane” dhe është dashur të paraqitet në gjykatë, transmeton portali Shtegu.

Prokuroria publike kërkoi një gjobë të pakushtëzuar prej 14 700 frangash përpara Gjykatës së Qarkut Zofingen. Por shtetasi maqedonas u shpall i pafajshëm sepse marrja në pyetje e shoferit nga policia nuk ishte e vlefshme.

Prokurori publik më pas e dërgoi çështjen në Gjykatën e Lartë të Aargaut. Burri tani atje u shpall fajtor. I akuzuari veproi “në mënyrë të pakujdesshme dhe të papërgjegjshme”, citon “Aargauer Zeitung” nga aktgjykimi. Me përvojën e tij nëntëvjeçare në drejtimin e automjetit, burri duhet të ketë qenë në dijeni të shpejtësisë. Është “e pabesueshme” që ai e nënvlerësoi shpejtësinë ose nuk e vuri re që shpejtësia ishte tejkaluar.

Burri ka edhe precedentë penalë. Ai tashmë është dënuar për shkelje të rëndë të rregullave të qarkullimit rrugor, mosmarrje të masave për përcaktimin e paaftësisë për drejtimin e mjetit, sjellje të pakujdesshme në rast aksidenti dhe drejtim të mjetit të pasigurt. Ai gjithashtu kishte një shënim në regjistrin për drejtimin e mjetit në gjendje të paaftë dhe duhej të hiqte dorë nga patentë shoferin për katër e dymbëdhjetë muaj.

Kjo është arsyeja pse burrit tani i kërkohet të paguajë. Gjykata më e lartë e dënoi me 120 tarifa ditore me nga 300 franga, gjithsej 36 000 franga. Burri gjithashtu duhet të mbulojë kostot procedurale prej gati 7 000 frangash – një dhuratë e shtrenjtë për Krishtlindje./Shtegu.com

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

protesta-londer

Arrestohen disa shqiptarë në Londër, hodhën fishekzjarre kur festuan për Pavarësinë

libra

Thirrja e shqiptarit nga Londra: Duam tekste të mësojmë shqipen (VIDEO)

frank-shkreli

Në Ditën e Pavarësisë Kombëtare, 2023 Dokumenta të Agimit të Lirisë: “Memorandumi i shqiptarëvet që kanë dalur maleve”

valle mergimtar flamuri kuq e zi diaspora

Surprizë e veçantë në Aeroportin e Tiranës/ Turistët e huaj kërcejnë vallet shqiptare në festën kuq e zi

femijet cikago

Drenica përmes valles “Hamëz Jashari” vjen në Çikago

eric adams

VIDEO| Kryebashkiaku i Nju Jorkut uron Pavarësinë e Shqipërisë: Gëzuar shqiptarë (VIDEO)

viza kosova heqja vizave

Sa para duhet të keni me vete për të udhëtuar në zonën Schengen pas 1 janarit 2024?

takim letrar vjene

Nëntori i letrave shqipe dhe atdhedashurisë në Vjenë

veli rashani france

Vritet në Francë ish-ushtari i UÇK-së

INFO

NA NDIQ