Shtetasi i RMV-së lirohet nga akuzat për dhunë familjare në Zvicër

Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/02/2023

Burri i akuzuar për përdhunim është shpallur i pafajshëm. Shtetasi i Maqedonsë së Veriut, i cili prej një viti është në paraburgim, do të lirohet menjëherë

Gjyqi u zhvillua në fillim të shkurtit, ndërsa të martën, Gjykata e Rrethit në Dielsdorf e shpalli vendimin. Ajo e liroi 33-vjeçarin nga Maqedonia e Veriut nga akuzat e përdhunimit. Paraprakisht, ajo e kishte dënuar burrin me 14 muaj burg me kusht për lëndime të thjeshta trupore dhe vepra të tjera. Urdhëripër dëbim nga Zvicra është hequr. Burri, i cili ndodhet në paraburgim që nga shkurti i vitit 2022, do të lirohet menjëherë.

Siç shpjegoi gjykata të martën, është e pakuptueshme pse infermierja, e integruar mirë këtu, nuk shkoi në polici menjëherë pas përdhunimit të parë në dhjetor 2021. Ajo thirri policinë në verën e vitit 2021, kur i shoqi e rrahu dhe ata urdhëruan masa mbrojtëse kundër dhunës. “Një telefonatë dhe burri do të ishte arrestuar menjëherë”, tha gjyqtari. Dy akuzat e tjera për përdhunim tre muaj më vonë dukein si abstrakte dhe jo të përjetuara si reale.

Ajo nuk ishte në gjendje të konstatonte një sulm të dyshuar brutal të dhunshëm nga bashkëshorti kundër gruas në një parking publik; një herë u përmend vera, pastaj vjeshta e vitit 2021. Gjithashtu nuk ka asnjë raport mjekësor apo dëshmi për aktin e dhunës, informon portali Shtegu. “Pyetja mbetet pse gruaja nuk ka shkuar menjëherë në polici”, tha gjyqtari. Prandaj një lirim sipas parimit “në rast dyshimi për të akuzuarin”.

Punëtori i ndërtimit nga Zürich Unterland u akuzua se e kishte goditur me shqelma dhe grushte gruan e tij në verën e vitit 2021 dhe më vonë e kishte përdhunuar tri herë. Ai u arrestua në shkurt 2022 dhe që atëherë ka qenë në paraburgim. Prokurori kërkoi 4.5 vjet burg, avokati mbrojtës pafajësi. Burri u transferua në Zvicër në qershor 2021, ku u martua me një bashkatdhetare që jeton këtu që nga fëmijëria dhe ka dy vajza nga martesa e saj e parë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-04-17-20-37-20-617_com.facebook.katana-edit

Fol: Përleshje fizike në BDI-në e Gostivarit, Nevzati i jep shuplakë Valdetit?!

shkolla shqipe zvicer

Rreth 10 milionë euro të prindërve harxhohen për uniforma, fotografi dhe ushqime

lsm-sindikata780x439-1

LSM: Është e turpshme që në shekullin e 21-të të lutemi për pagë, ditët në vijim do të radikalizojmë protestën

open-balkan

A do të ndodh tërheqja nga Ballkani i Hapur, Osmani e paralajmëron

fatos-rushiti

BDI-së në sfond i buzëqesh opozita

BESIMI

Nënshkruhet Kodi për Zgjedhje Korrekte dhe Demokratike

hoxha555

Shaqiri: Komandat i përgjithshëm i UÇK-së për Maqedoni ka qenë Emrush Xhemajli, jo Ali Ahmeti

664140-6zyFR0KYUH

Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Nga nesër rrjedh afati i fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare

INFO

NA NDIQ