Shtetet e Bashkuara do të mbeten Miku i Kosovës pavarësisht nga Presidenti Donald Trump

0

nga Shirley Cloyes DioGuardi

Vitin e kaluar, më 14 shkurt 2019, si Këshilltar për Balkanështjet e Ballkanit në Lidhjen Qytetare Shqiptaro-Amerikane, unë botova “Kosova Duhet të Qëndrojë Kursin” në portale nëpër botë. Në të, unë thashë që, besoj se Shtetet e Bashkuara dhe Evropa kanë kapërcyer kufijtë e tyre duke i bërë thirrje Kosovës që të shfuqizojë taksën e saj të importit 100 përqind në Serbi. Për më tepër, unë deklarova se është një kontradiktë për Shtetet e Bashkuara të pretendojnë se respektojnë sovranitetin e Kosovës, ndërsa këmbëngulin që Kosova të pezullojë taksën.

Unë gjithashtu e identifikova thirrjen e Serbisë për shkëmbim të tokës si një përpjekje për të mohuar të drejtën e Kosovës për vetëvendosje dhe për të rihapur diskutimin për statusin e Kosovës si një komb sovran – një status që Serbia ka punuar për të minuar qysh kur pavarësia e Kosovës u njoh nga Presidenti George W Bush në 2008 dhe qysh prej fillimit të bisedimeve Prishtinë-Beograd në 2011.

Perspektiva ime, së bashku me shumicën e miqve dhe mbështetësve të Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane, nuk ka ndryshuar. Unë besoj që Kosova duhet të vazhdojë të qëndrojë derisa Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës. Nëse paqja, stabiliteti dhe rritja e Evropës Juglindore do të bëhen realitet, të dy vendet duhet të vijnë në tryezën e bisedimeve me kushte të barabarta.

Në kundërshtim me deklaratat e disa prej liderëve politikë në PDK dhe LDK, marrja e këtij pozicioni nuk kërcënon partneritetin historik midis shqiptarëve dhe Shteteve të Bashkuara. Dashuria e popullit shqiptar për Shtetet e Bashkuara është çimentuar përgjithmonë në veprimet e Presidentit Woodrow Wilson, i cili në fund të Luftës së Parë Botërore këmbënguli që të ashtuquajturat Fuqitë e Mëdha – Britania, Franca dhe Italia – ta njohin Shqipërinë, sepse ishte një nga popujt më të vjetër të Evropës.

Bota gjithashtu e di se kur Sllobodan Millosheviçi filloi fushatën e tij gjenocidale kundër shqiptarëve kosovarë (pasi vrau një gjysmë milioni boshnjakë), qeveria amerikane – dhe në një masë të madhe për shkak të viteve të punës nga unë, Joe DioGuardi, dhe shqiptari Lidhja Qytetare Amerikane — e solli Millosheviçin të ndërpritet dhe përfundimisht të gjykohet në Gjykatën e Krimeve të Luftës në Hagë. Në vitin 2008 Shtetet e Bashkuara dhe shumë qeveri të tjera në të gjithë botën njohën pavarësinë e Kosovës.

Por tani jemi në një kohë tjetër në historinë e SHBA. Mediashtë vërtetuar mirë nga media kryesore e SHBA se Presidenti Donald Trump po përkulet për makinacionet e Rusisë dhe Serbisë dhe po vë në rrezik sigurinë e Evropës. Qeveria e Kosovës nuk mund të lejojë të përkulet, nga ana e saj, e insistimit të administratës Trump që ata të kthehen në negociata me një udhëheqje serbe që refuzon ta njohë Kosovën si shtet sovran dhe po punon shumë për të sjellë komunat veriore të Kosovës dhe serbët e Kosovës në jug të Kosovës kontrolli i saj

Jemi me fat që Shaun Byrnes, një diplomat në pension amerikan, i cili shërbeu si Shef i Misionit Vëzhgues Diplomatik të Sh.B.A. në Kosovë nga viti 1998-1999 ka botuar një artikull shumë të rëndësishëm në www.peacefare.net, me titull “Një marrëveshje e keqe”. Në të, Byrnes ekspozon presionin intensiv që po vendosin Presidenti Trump, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Robert O’Brien, i Dërguari Special i SHBA për Serbinë dhe Kosova Richard Grenell, dhe dhëndri i Trump Jared Kushner, në bashkëpunim me Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi. kryeministrit Albin Kurti të heqë tarifat për Serbinë. Byrnes shpjegon pse Kosova nuk duhet të pranojë.

Unë besoj se konkluzionet e Byrnes në artikullin e tij të 13 Marsit 2020 janë të rëndësishme për të gjithë ata që kujdesen për të ardhmen e popullit shqiptar të lexojnë:

“Trump është në kërkim të një marrëveshje të shpejtë për të rritur perspektivat e tij të rizgjedhjes që po duken më të errëta për shkak të krizës ekonomike dhe shëndetësore të shkaktuar nga pandemia e shoqëruar me rënien e çmimit të naftës dhe gjasat që ish-nënkryetari Biden do të jetë kandidati demokrat .

“Nga ana e tij Thaçi … do të donte të rrëzonte qeverinë Kurti për të mbrojtur veten dhe miqtë e tij të korruptuar nga përpjekja e Kurtit për të zhdukur korrupsionin e përhapur. Qëllimi i Thaçit është që atëherë të krijojë një qeveri të re të koalicionit të përbërë nga LDK, partneri aktual i koalicionit të Kurtit dhe PDK, partia që themeloi Thaçi.

“Ndërhyrja e Trumpit për të marrë përsipër dialogun i ka dhënë mundësinë Thaçit ta bëjë këtë. Ai po shfrytëzon kërcënimet e veprimit ndëshkues të SH.B.A. si një mashtrim kundër Kurtit dhe po përpiqet të grumbullojë opozitën LDK dhe parlamentare për të kërkuar që tarifat të hiqen menjëherë. Në deklaratat publike këtë javë, Thaçi akuzoi se veprimet e Kurtit kërcënuan marrëdhëniet me SHBA dhe “shumë të ardhmen e shtetit tonë”, një akuzë e papërgjegjshme.
“Ndërsa lideri i LDK-së e mbështet Thaçin, tani për tani Kuvendi nuk po e mbështet Thaçin dhe situata është në ngërç.

“Vlen të kujtojmë udhëheqësit e Kosovës se asnjë marrëveshje gjithëpërfshirëse nuk do t’i japë fund armiqësisë së Serbisë me provincën e saj të mëparshme. Derisa Serbia të pranojë se çfarë ka bërë në Kosovë nën sundimin e Millosheviçit marrëdhëniet e tyre nuk do të jenë as normale dhe as miqësore.

“Më shumë rëndësi, ne duhet t’i kujtojmë udhëheqësit e Kosovës që SH.B.A. është dhe do të mbetet një mik i fortë dhe kjo nuk do të ndryshojë pavarësisht se çfarë mund të kërcënojnë Trump, O’Brien, Grenell, Pompeo dhe Kushner. Kosova nuk duhet të detyrohet të pranojë një marrëveshje pasuese me një Serbi armiqësore politikanët dhe publiku i saj nuk e kanë parë për shkak të motiveve vetë-shërbyese të një politikani. ”

Në një deklaratë publike në Mars 2012, me titull “Ruaj ‘Republikën” të Kosovës, “Lidhja Qytetare Shqiptaro Amerikane vërejti se,” Ka një paraqitje pothuajse totale të klasës politike dhe publikut në vullnetin e Departamentit të Shtetit të SHBA dhe të tjera. Përfaqësuesit perëndimorë në Prishtinë. Gjithashtu, besimi se Shtetet e Bashkuara do të kujdesen për Kosovën, shpesh përdoret si justifikim nga ana e politikanëve dhe profesionistëve shqiptarë që të mos punojnë për të zgjidhur problemet e Kosovës, dhe kjo duhet të ndalet. ”

Besimi i rremë nga disa politikanë dhe profesionistë shqiptarë se administrata Trump do të kujdeset për Kosovën është ndalur me vendimin e kryeministrit Albin Kurti dhe kryetarit të parlamentit Vjosa Osmani që të mos përkulen ndaj kërkesave të presidencës së parë autoritare në historinë e SHBA, por të qëndroni kursin në emër të Kosovës.

Më në fund, të mos harrojmë porosinë që një mik i fuqishëm i Kosovës dhe tani kandidat për President i SHBA, VP Joe Biden, deklaroi tetëmbëdhjetë vjet më parë — në 2002 në 12 vjetorin e punës së Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane në Hotelin Sheraton në New York qytetit. Në fjalën e tij, Biden, atëherë drejtues i Komitetit të Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit, tha se,

“Vetë-interesi i zhveshur i Shteteve të Bashkuara qëndron në shekullin XXI duke filluar me një Evropë të tërë, të pandarë dhe të unifikuar”, sepse çdo herë Evropa zhytet në kaos, “djemtë dhe vajzat tona vdesin, ekonomia jonë falet, dhe ne paguajmë çmimi. Nga kultura, historia dhe prirja, ne nuk jemi në gjendje të ndahemi nga ato që ndodhin në Evropë. Fati i shtatë milion njerëzve shqiptarë në Ballkan … është gjithashtu thelbësore për interesin tonë të zhveshur. Nëse legjitimiteti etnik i popullit shqiptar nuk njihet dhe mbrohet, të gjitha pjesët në rajon do të ndahen, dhe nëse nuk e stabilizojmë Ballkanin, ne do të paguajmë shtrenjtë. ”