Shteti do t’ua kthejë paratë për pasaportat dhe letërnjoftimet e nxjerrura para kohe, ja detajet

ina-online
ina-online

05/02/2024

Në ditët në vijim, një grup qeveritar i punës i përbërë nga përfaqësues të Ministrive të Punëve të Brendshme, Punëve të Jashtme, Drejtësisë, Transportit dhe Lidhjeve do të duhet të gjejë një zgjidhje për çështjen e dokumenteve personale me emrin e ri, detyrim që Qytetarët duhet të plotësojnë sipas Marrëveshjes së Prespës deri më 12 shkurt.

Lidhur me obligimet për ndryshimin e dokumenteve personale sipas kontratës, është formuar grupi punues për gjetjen e zgjidhjes së duhur për tejkalimin e problemeve, njofton Qeveria.

Çështja u hap në seancën e parë të qeverisë të udhëhequr nga Talat Xhaferi, dhe siç konfirmuan dy ministrat kryesorë, shefi i diplomacisë Osmani dhe ministri teknik i Punëve të Brendshme Toshkovski, opsion është edhe kthimi i parave që qytetarët i kanë dhënë. merrni pasaporta të reja dhe karta personale përpara se të skadojnë.

Toshkovski paralajmëroi se do të pranojë çdo zgjidhje për dokumentet personale që është në interes të qytetarëve, dhe po punon për riorganizim në ministrinë përkatëse për aplikim dhe sigurim më të shpejtë të dokumenteve në mënyrë që të zvogëlohet turma para pikave të MPB-së.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1709069274434

Në Beograd sot u festua pavarësia e Republikës së Kosovës

Bujar Osmani

Instituti “Arben Xhaferi”: Bujar Osmani ka shkelur ligjin shtatë herë radhazi brenda një viti duke i mbajtur të fshehura shpenzimet e tij si Ministër i jashtëm

Kamionet-1-520x360-1

Pasaporta më shpejt për shoferët e kamionëve dhe autobusëve

Qeveria talat xhaferi

Qeveria konstatoi dhe miratoi tekstin e Strategjisë kombëtare për zhvillim 2024-2044

naim-bajrami

Krahu i Selës i ASH-së vetë apo koalicionim për zgjedhjet, flet Bajrami

Ageler

Ageler: Diskursi i fushatës të fokusohet në çështje esenciale, jo në sulme personale

IMG_9337

Banorët e nisin vetë shkollën shqipe në Nerovë të Krushevës

Arben Taravari

Taravari: Faliminderit, në një kohë rekord nënshkruat për kandidaturën time për President!

urim etemi bilall kasami

Kasami prezanton prurjen e radhës në Lëvizjen BESA

INFO

NA NDIQ