Shtoni një përbërës në kafe për përmirësimin e kujtesës, vigjilencës dhe ndjenjën e mirëqenies

INA
INA

14 Shtator, 2023

Nuk mund ta imagjinoni ditën tuaj pa disa filxhanë kafe dhe sipas ekspertëve duhet t’i shtoni një përbërës. Gastroenterologu Will Bulsiewicz sugjeron të shtoni kanellë në pijen tuaj të preferuar.

Përkatësisht, konsumimi i rregullt i kanellës mund ta përmirësojë kujtesën, ta forcojë vigjilencën mendore dhe ndjenjën e mirëqenies. Me fjalë të tjera, e stimulon shumë mirë trurin tonë. Kjo ndodh falë cinamaldehidit, i cili i jep shijen kësaj erëze.

Kanella ka një histori të gjatë si erëz dhe ilaç, ndërsa në kohët e lashta konsiderohej më e çmuar se ari. Ka një erë të këndshme dhe shije të ëmbël, dhe është në dispozicion në formë shkopi ose pluhuri.

Për shkak të përbërësve cilësorë që përmban, kanella ka veti anti-inflamatore, antioksidante dhe jashtëzakonisht shëruese.

Kjo erëz ndihmon në uljen e niveleve të inflamacionit në trup dhe rregullon hormonet e stresit. Kjo është e rëndësishme, sepse inflamacioni në tru mund të çojë në probleme, si depresioni dhe humbja e kujtesës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Foshnja_2

Depresioni pas lindjes, ja se çfarë duhet të dini

mushkerite_sd

7 mënyra për të pastruar mushkëritë në mënyrë natyrale

Dhembe buzeqeshje

Këto janë gabimet që bëhen për kujdesin dhe shëndetin e dhëmbëve

zemra semundje

Shtohen sëmundjet e zemrës tek të rinjtë në Maqedoni, mjekët apelojnë për kontrolle

Fatmir Mexhiti

Mexhiti: Derisa jam unë ministër, nuk do të ndodh të vonohet tenderimi ose prokurimet publike për ilaçet

ushqim per anemiket

Njihuni me ushqimet me vitaminë B5, kundër alergjive

koka-600x360-1

Migrena duhet të merret seriozisht ndërsa koha e pritjes për trajtimim rritet

bajame

Bajame para se të flini, më mirë se ilaçet e gjumit

shega

Përfitimet shëndetësore dhe ushqyese të shegës

INFO

NA NDIQ