Shtrenjtohen një pjesë e shërbimeve postare

INA
INA

1 Shtator, 2023

Çmime të reja të shërbimeve postare në qarkullimin ndërkombëtar postar janë në fuqi prej sot. Çmimet e reja kanë të bëjnë për letrat, kartelat postare, gjërat e shtypura dhe pakot e vogla.

Për letrën e standardizuar, shërbimi postar do të kushtojë 42 denarë, ndërsa po aq do të kushtojë edhe për kartelën postare.

Shërbimi postar për letrën e jostandardizuar deri 20 gramë në shtetet fqinje dhe në vendet e Evropës, të cilat janë në zonën e dytë, nga shtatori do të jetë 42 denarë, ndërsa për shtetet e tjera nga Evropa, të cilat janë në zonën e tretë, si dhe në Australi, Zelandë të Re dhe shtetet e tjera të botës 45 denarë.

Për letrat e rekomanduara, do të paguhet 139 denarë si çmim plotësues i cili do t’i shtohet çmimit për shërbimin themelor.

Te pakot e vogla deri 100 gramë, nëse dërgohen në shtetet fqinje dhe në vendet e Evropës nga zona e dytë do të paguhet shërbim postar prej 105 denarë, ndërsa për shtetet e tjera evropiane të cilat janë në zonën e tretë, si dhe në Australi, Zelandë të Re dhe shtetet e tjera nga bota 120 denarë. Për pakot më të mëdha prej 1000 deri 2000 gramë, çmimi i shërbimit postar për shtetet fqinje edhe për Evropë, zona e dytë, do të jetë 1.115 denarë, përderisa për shtetet e tjera evropiane, Australi, Zelandë e Re dhe shtetet e tjera të botës do të jetë 1.285 denarë.

Për libra, gazeta dhe revista të botuara deri 20 gramë, shërbimi postar për shtetet fqinje dhe Evropë, zona e dytë, do të jetë 37 denarë, ndërsa për Australi, Zelandë të Re dhe shtetet e tjera të botës 39 denarë. Për dërgesë me libra, gazeta dhe revista të shtypura të cilat peshojnë prej 1000 deri 2000 gramë, do të paguhet shërbim postar prej 1.112 denarë për shtetet fqinje dhe Evropë, zona e dytë, përderisa për Australi, Zelandë të Re dhe shtetet e tjera në botë 1.265 denarë…

Për transport ajror për letër, kartelë postare, gjëra të shtypura, pako të vogla dhe sekogramë (të gjitha gjërat e shtypura për të verbër) për Australi dhe Zelandë të Re dhe për vendet e tjera të botës, çmimi do të jetë nga 6 denarë për çdo 10 gramë peshë për dërgesë, e cila do të llogaritet si çmim shtesë dhe do të shtohet në çmimin e shërbimit themelor. Për vendet e Evropës, çmimi për këtë shërbim mbetet katër denarë në çdo 10 gramë peshë për dërgesa.

Nevoja e rritjes së çmimeve, siç qëndron në arsyetimin e Agjencisë së Postave, është arsyetuar për disa shkaqe- disa nga çmimet ekzistuese dhe shërbimet shtesë në komunikacionin ndërkombëtar si letër dhe kartelë postare janë në zbatim më shumë se 20 vjet, përderisa çmimet e letrës jo të standardizuar, gjëra të shtypura dhe pako të vogla, letrat e rekomanduara dhe trajtimi me letër, nuk janë ndryshuar gjashtë vjet, ndërsa shpenzimet për sigurimin e tyre janë rritur.

Në arsyetim sqarohet edhe se çmimet e rritura kështu të shërbimeve postare janë në mesin e më të ulëtave në rajon dhe se janë në kuadër të mesatares me vendet e rajonit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Lavdërohet kryeministri: Me një pagë mesatare prej 37.000 denarëve dhe një pagë minimale prej 21.000 denarëve, mund të mbulohet shporta e konsumit

policia kosoves terroristet veri

Lirohen katër të dyshuar për sulmin terrorist në Banjskë

8525710B-2B1C-4019-A336-2EA5EAD280CF

Shqipëria nuk mbështet deklaratën e Borrellit, qëndron krah Kosovës

arm-uniforma-600x360

Buxheti i mbrojtjes do të shkurtohet për modernizimin e ushtrisë, do të bëhen shkurtime në mobilje, udhëtime, ngrohje

epa10534672 Serbia's Defense Minister Milos Vucevic attends the first edition of the Shuman Security and Defence Forum organized by the European Union External Action (EEAS) at the European Parliament in Brussels, Belgium, 21 March 2023.  EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Vuçeviq: Serbia, e zhgënjyer me KFOR-in

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi thotë se masat e Qeverisë po japin efekt: Çdo shtëpi do të kursejë deri në 2.500 denarë

vulin

Mediat serbe, Vulin shfaqet në Lindjen e Mesme tre ditë pas sulmit terrorist në Banjskë

Ramush-Haradinaj-5

Haradinaj pas takimit me Osmanin: Rreziku është prezent, të bashkëpunojmë me aleatët për të shpëtuar jetë

vucic-1

Vuçiq mund të përballet me një seancë të jashtëzakonshme për ngjarjen terroriste në veri, opozita: Ai di diçka

INFO

NA NDIQ