Shtrenjtohet buka

Picture of ina-online
ina-online

12/06/2024

Gati se një muaj në Maqedoninë e Veriut është rritur çmimi i miellit, e kjo ka bërë që furrat të shtrenjtohen bukën dhe prodhimet e tjera.

Buka e prerë e një prodhuesi të madh nëpër markete është shtrenjtuar për 4 denarë, ndërsa furrat e vogla i kanë rritur për disa denarë edhe çmimet e bukës dhe produkteve tjera.

Rritja e çmimit të grurit dhe 10% më e lartë e miellit janë arsyeja e rritjes së çmimeve edhe të prodhimeve të bukës, thonë nga industria e mullixhinjëve, pasi disa kategori të bukës dhe brumërave të bardha janë shtrenjtuar për disa denarë.

Mullixhinjtë dhe furrtarët shpresojnë që gjatë korrjes, çmimi i grurit të jetë më i ulët, gjë që do të ndikojë edhe në çmimet e produkteve të tyre. Pritjet e tyre janë që të sigurojnë pjesën më të madhe të rezervave të grurit në tregun vendas me çmime normale, siç thonë ata, që duhet të vendosen në tregun e lirë.

TË FUNDIT
53 minuta
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
1 orë
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person
1 orë
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët
1 orë
Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut
1 orë
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

ME TE LEXUARA

1 ditë
Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?
18 orë
Profesori kumanovar, Astrit Iseni do të jetë zv/ministër në MPB
1 orë
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?
1 ditë
Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri
17 orë
Turizmi në Shqipëri u rrit me 86%! Raporti i Komisionit Europian analizon shifrat
1 orë
Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut
1 ditë
Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit
13 orë
Të shtëna me armë zjarri në Çair, jozyrtarisht ka edhe të plagosur

LEXO MË SHUMË

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

policia

Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

LSDM

LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët

maqedoni-bullgari-780x439-1

Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

mexhiti mickoski

Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

vlora hyseni

SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri

policia serbe vrasje serbi

Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë

INFO

NA NDIQ